śnieg zasypał Brno

Brno zasypane śniegiem. Trudna sytuacja na drogach

W czwartek rano podróż po południowomorawskich drogach zamieniła się w niebezpieczną jazdę – donosi Brněnský deník w swoim internetowym wydaniu. Problemy powodował padający śnieg i gołoledź. Policjanci z południowych Moraw zarejestrowali dziesiątki wypadków. Trudno jeździ się po stolicy regionu, autobusy i trolejbusy łapią spóźnienia. Śnieg zasypał Brno.

„Od północy do ósmej rano zgłoszono nam 36 wypadków drogowych i stłuczek. To kilka razy więcej niż w inne dni. Są to głównie wypadki spowodowane przez kierowców, którzy nie zachowali bezpieczeństwa na śliskich i oblodzonych drogach. Pozytywna informacja jest taka, że w większości wypadków osoby podróżujące nie odniosły obrażeń, a jedynie doszło do uszkodzeń pojazdów”– powiedział rzecznik południowomorawskiej policji Bohumil Malášek.

Autobusy i trolejbusy w Brnie są opóźnione 

Niektóre połączenia komunikacji miejskiej były opóźnione nawet o dwadzieścia minut. „Działanie linii jest opóźniona z powodu kilku nieprzejezdnych odcinków. Sytuacja nagorzej przedstawia się na wzgórzystych częściach miasta, takich jak Líšeň, Kohoutovice, w centrum w pobliżu ulic Kotlářská i Veveří i dotyczy przede wszystkim linii 25, 26, 50, 53, 55 i 78 ”– powiedziała rano rzecznik brneńskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Hana Tomaštíková.

Przed południem sytuacja się już ustabilizowała, a połączenia były opóźnione do dziesięciu minut. Ponadto ruch w mieście jest utrudniony z powodu kilku wypadków drogowych.

Pługi  śnieżne wyjechały w Brnie o wpół do czwartej rano.Ze względu na obecne opady śniegu, temperatury poniżej zera i zamarzniętą nawierzchnię dróg, wszystkie 21 pojazdów miejskiej firmy utrzymania dróg i mostów jeździ bez przerwy” – powiedział Jan Klištinec, dyrektor operacyjny Brněnské komunikace a.s. Do godz. 14.20 wysypano 222,5 t środków neutralizujących, 795 km dróg oczyściły pługi śnieżne, a 440 km traktory z lemieszami.

Spadnie dużo śniegu 

Według prognoz meteorologów w czwartek na południu Moraw może spaść nawet 10 cm śniegu, a w zachodniej i północnej części regionu do 15 cm. Szczególnie rano będzie padał śnieg, w niektórych miejscach opady mogą być mieszane lub marznące.

Najwyższe temperatury w ciągu dnia będą się wahać od minus dwóch do jednego stopnia Celsjusza powyżej zera. W regionie Hodonína podczas marznących opadów może tworzyć się gołoledź – pisze brnensky.denik.cz

 

śnieg zasypał Brno