Festival CZPL – dwa państwa, dwa miasta, dwie kultury

Już jutro inauguracja szóstej edycji Festivalu CZPL im. Pawła Królikowskiego. Przez trzy dni w polskiej Kudowie-Zdroju i czeskim Náchodzie będzie prezentowany bogaty program kulturalny, dojdzie do ważnych spotkań i rozmów okraszonych muzycznymi występami wyjątkowych czeskich i polskich artystów.

Twórcą Festiwalu Kultury i Piosenki CZ-PL jest znany i lubiany aktor Paweł Królikowski. Artysta wierzył, że wspólną kulturalną zabawą i dobrze zaśpiewaną piosenką można połączyć dwa bliskie narody, tak aby chciały się bardziej polubić oraz intensywniej ze sobą współpracować. Podążając za tą ideą organizatorzy kontynuują realizację Festiwalu i tworzą miejsce zbliżające Polaków i Czechów, ukazujące bliskość kultur i jak dużo łączy oba narody.
 
Festival oficjalnie rozpocznie się w piątek 23.07.2021 o godz. 13.30  w Kudowie-Zdroju przy Dębie Pawła Królikowskiego z udziałem burmistrzyni miasta Anety Potocznej i rodziny Pawła Królikowskiego. Godzinę później imprezę po stronie czeskiej zainaugurują starosta miasta Náchod Jan Birke,  burmistrzyni Aneta Potoczna i Małgorzata Ostrowska-Królikowska. O godz. 15.00 z rynku w Náchodzie ruszy parada zabytkowych samochodów. Kierunek? Kudowa-Zdrój.  W programie pierwszego dnia między innymi spotkanie z gościem specjalnym Festivalu CZPL Agnieszką Holland oraz koncert Stanisława Sojki (transmisje online na Instagramie i Facebooku). 
 
Sobota 24.07.2021 to między innymi koncert konkursowy dla uzdolnionych wokalnie i muzycznie amatorów pod tytułem „Co Czech to muzykant, a Polakom w to graj” czyli Polacy śpiewają po czesku, a Czesi po polsku. Pula nagród wyniesie 6 tys. zł! Z sympatykami literatury spotka się Mariusz Surosz, autor książki “Praga” i wielbiciel kultury czeskiej. O godz. 20:30 w Parku Zdrojowym odbędzie się Koncert Galowy VI Edycji  Festivalu CZPL Praga-Kudowa-Praga. Klimat retro czyli niezapomniane przeboje czeskie i polskie z okresu międzywojnia i nie tylko przedstawi cała plejada gwiazd polskiej i czeskiej sceny muzycznej. Koncert poprowadzi Mariusz Szczygieł. 
 
On też będzie następnego dnia (25.07) gospodarzem spotkania w Náchodzie i rozmowy z ks. Zbigniewem Czendlikiem, najpopularniejszym duchownym żyjącym w Czechach. W niedzielę odbędzie si jeszcze Rowerowy Rajd Transgraniczny, spotkanie z Arturem Barcisiem, recital Doroty Barovej, koncert zespołu LENDA I KOZUB, recital Anny Jurksztowicz i Krzysztofa Napiórkowskiego i wiele innych atrakcji. Szczegółowy program dostępny jest w tym miejscu (wystarczy kliknąć).
 
Z najważniejszych wydarzeń Festivalu będzie prowadzona transmisja live. Linki w tym miejscu –  Instagram i Facebook
Źródło:Festival CZPL