dni kultury polskiej brno

Dni Kultury Polskiej odbędą się w tym roku głównie online

Tradycyjny Festiwal Dni Kultury Polskiej odbędzie się w tym roku w dużej mierze w internecie. Choć sytuacja epidemiologiczna nadal nie pozwala na organizację standardowych imprez, organizatorzy znaleźli sposób na zorganizowanie Festiwalu nawet w tych niesprzyjających warunkach. Miłośnicy polskiej kultury w Czechach będą się mogli cieszyć w domu przedstawieniami teatralnymi, odczytami scenicznymi lub wykładami a wystawy będą odbywać się pod gołym niebem.

Od 8 do 30 kwietnia Brno jest gospodarzem XI Dni Kultury Polskiej. Znów się postarano, aby program Festiwalu był urozmaicony, dzięki czemu każdy może wejrzeć do polskiej literatury i poznać lepiej polską fotografię czy teatr. W przestrzeni publicznej będzie możliwość obejrzenia kilka wystaw plenerowych. Przygotowana przez Instytut Polski wystawa „Architektura i kultura” zostanie zaprezentowana na Placu Swobody. Wystawa prezentuje nowe obiekty użyteczności publicznej do celów kulturalnych – muzea, domy kultury i sale koncertowe o najwyższej akustyce, które w ostatnich latach powstały w Polsce. To budynki, które mają nie tylko cel kulturowy, ale są także wyrazem niezwykłej przemiany polskich miast. Ich powstanie nasunęło pytanie, jak w możliwie naturalny sposób wkomponować nowoczesną architekturę w przestrzeń miejską, nie naruszając dotychczasowego charakteru miasta. Podobne pytanie zadają architekci wielu innych miast europejskich, w tym czeskich.

W ogrodzie klasztoru na Placu Mendla na wystawie „Nie bój się! Kościół i droga Europy Środkowej do wolności” zwiedzający mogą zapoznać się z losami czterech ważnych postaci kościelnych prześladowanych w okresie totalitaryzmu.

W formacie online odbędą się wszystkie wykłady, występy teatralne oraz programy komponowane. Dla dzieci przygotowana jest bajka Szewc Dratewka z poznańskiego teatru Asz.teatr, projekt Wertowanie przychodzi ze scenicznym czytaniem książki Mariusza Szczygła Gottland. W programie znajduje się również projekt inscenizacji Wojtka Ziemilskiego Sex. Autor opisuje przedstawienie jako performance sześciu artystów, którzy splatają razem rozgałęziony pejzaż literacki. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo z Domu Sztuki w Brnie.

Program wzbogacają również inspirujące wykłady, na przykład o różnicach między językiem polskim a czeskim autorstwa brneńskiego polonisty Romana Madeckiego. Młodszej publiczności z pewnością spodobają się prezentacja i warsztaty (w j. angielskim z czeskimi tytułami) znanego poznańskiego blogera Macieja Mazurka, podczas których poruszy temat komercyjnego wykorzystaniem portali społecznościowych i bloga. Informacje o wszystkich festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na stronie Dni Kultury Polskiej w Brnie, a także na stronie Biblioteki im. Jiříego Mahena, która patronuje imprezie.

Głównymi organizatorami Festiwalu są Biblioteka Jiříego Mahena w Brnie oraz Wydział Stosunków Zagranicznych miasta Brno. Pozostali partnerzy to Instytut Polski w Pradze, Konsulat Generalny RP w Ostrawie, miasto Poznań, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu oraz POLONUS – polski klub w Brnie.

Celem Festiwalu jest prezentacja Polski i polskiej kultury i tradycji w ogóle, a także pogłębienie relacji z Poznaniem, który jest miastem partnerskim Brna od 1966 roku. W tym roku mija 55. rocznica współpracy w turystyce, kulturze, gospodarce komunalnej, ekonomii i wymianie specjalistów (zwłaszcza pracowników uczelni). Poznań, podobnie jak Brno, ma status miasta uniwersyteckiego z wieloma placówkami edukacyjnymi. Brno i Czechy zaprezentują się w Poznaniu jesienią tego roku w ramach cyklicznych Dni Kultury Czeskiej. Należy dodać, że inspiratorką, propagatorką i rzeczniczką wieloletniej obecności Brna w Poznaniu jest Renata Mataczyńska – Konsul Honorowa Republiki Czeskiej w stolicy Wielkopolski. Jej wkład w czesko-polską współpracę jest niepomierny.    

Źródło:iBrno.cz