Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV

62. Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV przesunięte na listopad

Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV organizowane w Brnie odbędą się w tym roku w dniach od 8 do 12 listopada.  Zarząd spółki Veletrhy Brno zdecydował się przenieść wydarzenie z terminu wrześniowego mając na uwadze obecny rozwój pandemii COVID-19. Razem z MSV w tym samym czasie odbędą się również Targi Transport a Logistika oraz Envitech. Jednocześnie zostaną skorygowane daty innych zaplanowanych na jesień imprez targowych.

„Wierzymy, że w drugiej połowie roku pojawią się wyniki strategii szczepień i nastąpi stopniowy powrót do normalnego życia. Spodziewamy się, że w listopadzie możliwe będzie zorganizowanie Targów MSV bez znaczących restrykcji. Mówimy o kluczowym wydarzeniu dla gospodarki, które powinno pomóc firmom wprowadzić innowacje, nowe technologie, a tym samym umożliwić powrót do wzrostu gospodarczego w okresie postcovidowym”– powiedział Jiří Kuliš, dyrektor generalny Targów Brneńskich. „To decyzja strategiczna, która ma na celu umożliwienie targom odbywania się w stosunkowo standardowych warunkach, choć w efekcie oznacza to zmianę terminów większości wydarzeń zaplanowanych na jesień” – zaznaczył Kuliš.

Przesunięcie terminu to właściwa decyzja

Przeniesienie na późniejszy termin jest również pozytywnie oceniane przez wystawców. „Negocjacje z firmami planującymi wystawienie się i ze stowarzyszeniami partnerskimi pokazały, że decyzja o przeniesieniu wydarzenia na listopad jest dobrym krokiem. Termin umożliwi firmom lepsze przygotowanie się, nie koliduje z żadną inną dużą imprezą branżową za granicą. Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku podróże staną się możliwe i zagraniczni wystawcy i zwiedzający będą uczestniczyć w MSV”– powiedział Michalis Busios, dyrektor Międzynarodowych Targów Maszynowych.

„MSV to najważniejsza impreza branży maszynowej w Europie Środkowej i przesunięcie terminu na listopad zwiększa szansę jej organizacji w tym roku. Firmy członkowskie Stowarzyszenia Technologii Inżynierskich (SST) są przygotowane do udziału w targach i uważają tę decyzję za bardzo rozsądną – powiedział Oldřich Paclík, dyrektor Stowarzyszenia Technologii Inżynierskich.

„Po zeszłorocznej przerwie uważamy to, aby w tym roku odbyły się Międzynarodowe Targi Maszynowe, za bardzo ważne nie tylko dla branży targowej, którą mocno dotknęła pandemia, ale także dla powrotu do standardowej współpracy B2B. Pomimo szybkiego rozwoju cyfryzacji, w biznesie nic nie zastąpi spotkań osobistych. Dzięki targom czeskie firmy mogą pokazać, jak od ostatniej edycji MSV wykorzystały czas na innowacje i porównać się z międzynarodową konkurencją. Spodziewamy się kontynuacji tradycji organizowania Walnego Zgromadzenia Konfederacji Przemysłu Republiki Czeskiej w pierwszym dniu targów” – powiedziała Dagmar Kuchtová, dyrektor generalna Związku Przemysłu i Transportu Republiki Czeskiej.

Biznesowi brakuje osobistych kontaktów 

Utrata kontaktów osobistych w czasie pandemii potwierdziła, że targi są niezbędne dla biznesowej promocji firm. O handlowym i marketingowym znaczeniu MSV świadczy również ankieta przeprowadzona wśród wystawców, którzy postrzegają targi maszynowe jako ważną i niezastąpioną prezentację umożliwiającą efektywne osobiste spotkania z obecnymi i nowymi klientami oraz partnerami. „Dostrzegamy duże zapotrzebowanie firm na organizację targów i kontakty osobiste na nich. Okazuje się, że wirtualne wydarzenia nie mogą zastąpić targów fizycznych, które opierają się na emocjach i budowaniu personalnych więzi – dodał Busios.

 Znaczenie targów podkreślają także tradycyjni wystawcy. „Tęsknimy za MSV! Lepszej koncentracji kontaktów w czasie i przestrzeni po prostu nie spotyka się nigdzie indziej. To dla nas zawsze bardzo ważne wydarzenie towarzyskie. Nie można tego zastąpić wideokonferencją, webinarium czy szkoleniem online. To jak Boże Narodzenie. Raz w roku,  świetnie przygotowane, z burzliwym przebiegiem i przyjemnym wchłanianiem wszystkiego przez jakiś czas po zakończeniu. Mamy nadzieję i wierzymy, że targi będą nam się podobać jak za dawnych lat”– mówi Gabriela Prudilová, menedżer ds. marketingu firmy SCHUNK, która regularnie uczestniczy w MSV. O podobną ocenę Targów MSV pokusił się  Vítězslav Lukáš, dyrektor zarządzający ABB w Czechach: „Nadal udział w targach traktujemy jako ważną i prestiżową część naszej prezentacji. Chcemy być częścią wydarzenia, które ma wpływ na całą naszą branżę i wyznacza najnowsze trendy technologiczne. Tradycyjne jesienne targi w Brnie są w stanie sprostać najsurowszym światowym normom. Mamy okazję jak zawsze być świadkami profesjonalnie zarządzanej imprezy. Targi stały się teraz ważnym wydarzeniem społecznym”.

Znaczenie Targów MSV dla biznesu potwierdzili również wystawcy w przeprowadzonym badaniu. Deklaracje udziału z ich strony przekroczyły 70% i to miało przeważający wpływ na decyzję o znalezieniu nowego terminu akceptowalnego dla wszystkich zainteresowanych.

Termin zgłoszeń upływa z końcem czerwca

Wraz z przesunięciem terminu wydarzenia na listopad zmieniły się również warunki uczestnictwa. Teraz wystawcy mają wystarczająco dużo czasu do rozpoczęcia imprezy. Realizacja drobiazgowo zaplanowanego udziału w targach, w tym przygotowanie eksponatów, trwa 4-6 miesięcy. „Do czerwca rozwój sytuacji powinien być na tyle wyraźny, że firmy będą mogły zdecydować się na udział w terminie i być może bez dużego ryzyka poniesienia strat z inwestycji w przygotowanie targów. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowy termin przesyłania zgłoszeń udziału na korzystnych warunkach do 30 czerwca”– powiedział Busios.

Zmiany terminów innych brneńskich wydarzeń targowych

W związku ze zmianą daty Targów MSV terminy planowanych wydarzeń na jesień również zostaną skorygowane. Zmiany będą sukcesywnie publikowane na stronie www.bvv.cz i targi.brno.pl.

Charakterystyka Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV po kliknięciu w to miejsce.