W Czechach po raz kolejny ogłoszono stan wyjątkowy. Potrwa 30 dni

Od 27 lutego w Republice Czeskiej obowiązuje nowy stan wyjątkowy. Rząd Andreja Babiša wprowadził go z uwagi na szerzącą się w kraju epidemię COVID-19. Potrwa 30 dni, do 28 marca 2021.

„Musimy za wszelką cenę ogłosić stan wyjątkowy. Jeśli tego nie zrobimy, cały świat zobaczy Bergamo w Czechach. Rząd popełnił wiele błędów, ale chcemy, abyście dali nam jeszcze jedną szansę” – apelował premier Andrej Babiš. 

Na wczorajszym wieczornym posiedzeniu gabinetu ministrowie uznali, że obecna sytuacja epidemiczna jest najgorsza od początku pandemii. Dlatego konieczne będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Zaczną obowiązywać od poniedziałku 1 marca. Rząd postanowił jeszcze bardziej ograniczyć możliwość przemieszczania się i kontaktów między ludźmi. Zakazane będzie opuszczanie powiatu, w którym się mieszka. Zamknięte zostaną wszystkie szkoły, przedszkola oraz niektóre rodzaje sklepów i usług. Firmy zatrudniające powyżej 250 osób będą musiały przeprowadzić testy antygenowe swoich pracowników do 12 marca, o trzy dni dłuższy termin na testowanie mają firmy zatrudniające powyżej 50 osób. Łącznie obowiązkowe testy obejmą ponad 2 miliony pracowników.

Stan wyjątkowy w Republice Czeskiej obowiązuje nieprzerwanie od 5 października ubiegłego roku.