MSV

Wirtualna galeria plakatów targowych. MSV w Brnie od roku 1959

Pierwotnie targi MSV miały się odbyć w 1958 roku, ale zainteresowanie wystawców było tak duże, że ówczesne centrum wystawiennicze w Brnie nie było w stanie pomieścić wszystkich chętnych. W trybie pilnym musiały powstać nowe obiekty. W ciągu roku zbudowano trzy duże pawilony: B, C i Z. Ten ostatni, tzw. „Zetko”, był wówczas unikalny na skalę światową ze względu na niezwykłą konstrukcję dachu. Kopuła została wykonana oddzielnie, a następnie za pomocą dźwigów osadzona na murach pawilonu.

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Maszynowych rozpoczęła się 6 września 1959 roku. W dniu otwarcia ekspozycje targowe obejrzało 180 000 osób! Jakie to były nieprzebrane tłumy,  doskonale widać na zdjęciu wykonanym przez fotoreportera w Pawilonie Z. 

 

Jednak początki MSV (po czesku Mezinárodní strojírenský veletrh) to nie tylko przemysł maszynowy, ale także przemysł tekstylny, przemysł optyczny, górnictwo, petrochemia czy motoryzacja. Dopiero później poszczególne tematy branżowe wydzielono i powstały z nich osobne imprezy targowe. Nie jest przesadą stwierdzenie, że większość targów odbywających się obecnie w brneńskim Centrum Wystawienniczym wzięła swój początek z Międzynarodowych Targów Maszynowych. 

Redakcja iCzechy.pl postanowiła stworzyć wirtualną galerię plakatów Międzynarodowych Targów Maszynowych. Poniżej prezentujemy kilka prac z pierwszych lat funkcjonowania imprezy.

Po kliknięciu miniaturki, plakat wyświetli się w osobnym oknie: