Nokia na Księżycu

Nokia na Księżycu. Fiński producent zbuduje sieć komórkową.

Fiński producent sprzętu telekomunikacyjnego Nokia ogłosił, że został wybrany przez amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) do zbudowania pierwszej sieci komunikacji bezprzewodowej na Księżycu. Będzie to sieć 4G mająca zapewnić w przestrzeni kosmicznej niezawodne, wysokiej szybkości transmisje danych przy jednoczesnym ograniczeniu mocy, rozmiaru i kosztów.

Sieć telefonii komórkowej na Księżycu jest częścią planu amerykańskiej agencji kosmicznej, który zakłada powrót ludzi na najbliższego naturalnego satelitę Ziemi. NASA od kilku lat pracuje nad projektem o nazwie Artemis, mającym na celu trwałą eksplorację Księżyca do końca bieżącej dekady. Już w 2024 roku jako pierwsza powinna tam wylądować kobieta, następnie mężczyzna, aby stworzyć podstawy do stałej bazy. To przygotowania do wykonania kolejnego gigantycznego skoku – wysłania astronautów na Marsa.

Komunikacja będzie kluczowym elementem programu Artemis. Pionierskie innowacje Nokia Bell Labs zostaną wykorzystane do zbudowania i uruchomienia pierwszego ultrakompaktowego, energooszczędnego, odpornego na warunki kosmiczne, kompleksowego rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca pod koniec 2022 r. Sieć po dostarczeniu na planetę niezbędnej infrastruktury samoczynnie się skonfiguruje i uruchomi pierwszy system komunikacji LTE w przestrzeni kosmicznej.

Sieć LTE firmy Nokia – prekursor 5G – znajdzie zastosowanie w aplikacjach telematycznych niezbędnych do wydawania poleceń, kontroli, zdalnego sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Idealnie nadaje się do zapewniania łączności bezprzewodowej dla wszelkich czynności, które muszą wykonywać astronauci. Umożliwi im komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych oraz wdrożenie i kontrolowanie obciążenia robotów i czujników.

Według CNN NASA zapłaci 370 milionów dolarów kilkunastu firmom za wdrożenie niezbędnych technologii na powierzchni Księżyca. Te innowacje obejmują między innymi zdalne wytwarzanie energii, zamrażanie kriogeniczne, robotykę, bezpieczniejsze lądowanie i właśnie sieć 4G. Dla Nokii Bell Labs zarezerwowano 14,1 mln USD.

Nawiązując do tematu, warto dodać, że w przestrzeni kosmicznej był jeden Czech (Vladimír Remek) oraz trzy osoby o czeskich korzeniach (Jim Lovell, Eugene Cernan, John Blaha). Oprócz nich pobyt we wszechświecie zaliczyła również postać mająca jednoznacznie czeskie pochodzenie, pluszowa figurka Krecika. W 2011 i 2018 roku zabrał ją z sobą astronauta Andrew J. Feustel. Żona Amerykanina Indira ma morawskich przodków. Te ciekawe informacje (kosmonauti českého původu) podaje nieoceniona Wikiedia.

Nokia Bell Labs budująca na Księżycu sieć 4G (docelowo 5G)  już teraz budzi ogromne zainteresowanie, na razie na Ziemi…

Źródło:Nokia