Na karnawał do Czech

Na karnawał do Czech

Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świniobicia i przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

Ostatki obchodzone są niemal we wszystkich zakątkach Czech, jednak w okolicach Hlinska (około 40 km na południe od Pardubic) forma pochodów nie zmieniła się od ponad stu lat. Tutejsze korowody zapustowe zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno. Głównymi postaciami uczestniczącymi w korowodach są Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Przebierańcy chodzą od drzwi do drzwi i za poczęstunek (pączki i alkohol) życzą gospodarzom zdrowia i szczęścia. Wieczorem odbywają się wesołe tańce i zabawy.

Barwne pochody karnawałowe z udziałem mieszkańców okolicznych wiosek organizuje skansen Wesołe Wzgórze (czes. Veselý Kopec). Najbliższa impreza odbędzie się 27 stycznia 2024 roku. Natomiast w oddalonym o około 8 km skansenie architektury ludowej Betlem w Hlinsku można zobaczyć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych, jak również tradycyjne rzemiosła.  Pożegnanie z karnawałem w Hlinsku odbędzie się 13 lutego 2024 roku.

Na wesołe zabawy ostatkowe zapraszają także inne miasta i skanseny w Czechach, między innymi Ołomuniec (27 stycznia), Litoměřice (3 lutego), Czeski Krumlov (10 lutego) i skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (3 lutego). W Pradze tradycyjny pochód masek wyruszy po południu 10 lutego z placu Loretánské náměstí, przez Malą Stranę na Kampę, gdzie na uczestników czeka dobra zabawa i przysmaki.

Więcej informacji: www.nmvp.cz/en ; www.czechy-wschodnie.info

 

Źródło:CzechTourism