Spadek przyjazdów

Spadek przyjazdów turystycznych do Czech

Według danych czeskiego Urzędu Statystycznego, w tym roku w głównym sezonie turystycznym (lipiec – wrzesień) w czeskich hotelach, pensjonatach i na kempingach zakwaterowało się niemal 6 milionów gości. Spędzili oni w obiektach zakwaterowania 17,4 miliona nocy.

Całkowita liczba gości, w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku, spadła o 21 %. Turystów zagranicznych ubyło niemal o 70 %, natomiast liczba krajowych turystów wzrosła o  17 %. Czesi stanowili więc w trzecim kwartale ponad trzy czwarte wszystkich gości  w obiektach zbiorowego zakwaterowania w Czechach.

Najliczniej odwiedzanym w trzecim kwartale był Region Południowoczeski. Liczba gości w tym regionie, w porównaniu do ubiegłego roku, wprawdzie spadła, ale wzrosła ilość noclegów. Największy spadek noclegów odnotowano w Pradze (70%).

We wszystkich regionach Czech spadła liczba turystów zagranicznych, natomiast więcej było turystów krajowych. Z zagranicy przybywali najczęściej goście z krajów sąsiednich – Niemcy (419 tys.), Polacy (158 tys.), Słowacy (123 tys.) i Austriacy (44 tys.). Listę TOP 5 zamykają turyści z Holandii (43 tys.).

Źródło:CzechTourism