Otwarcie zamków i pałaców

Już niebawem Czesi otworzą zamki i pałace

Tegoroczny sezon turystyczny w czeskich zamkach i w pałacach, będących pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków, rozpocznie się od poniedziałku 25 maja. Ogrody pałacowe zostaną otwarte dla turystów już 11 maja. Wnętrza obiektów będzie można zwiedzać oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. Obowiązywało będzie używanie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie dystansu między zwiedzającymi. W zależności od wielkości obiektu ustalona zostanie maksymalna liczba osób w grupie zwiedzających.

W ramach programu Narodowego Instytutu Zabytków Śladami Rodów Szlacheckich, w tym roku zamki i pałace świętować będą Rok Wallensteina. Na gości czeka wiele imprez kulturalnych, szczególnie w rodowych siedzibach Wallensteinów, a więc między innymi w pałacach Mnichovo Hradiště i Duchcov.

Barokowy pałac Duchcov znajdziemy w Czechach Północnych, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. Związany jest z postacią słynnego uwodziciela Giacomo Casanovy. Pracował on w pałacu Duchcov jako bibliotekarz i podczas pobytu spisał swe wspomnienia. Pierwsza trasa zwiedzania o nazwie Wallenstein, prezentuje między innymi salę Wallensteinów z rodzinną galerią obrazów i wnętrze galerii pałacowej z dziełami Bartholomea Sprangera, Karla van Mandera, Václava Vavřinca Reinera czy Karla Škréty. Druga trasa o nazwie Casanova przybliża ciekawostki z życia w pałacu w okresie, kiedy zamieszkiwał go Giacomo Casanova.

Barokowy pałac Mnihovo Hradiště, ulokowany na zachodnim krańcu pięknej krainy Czeskiego Raju, kolejna wspaniała siedziba rodu Wallensteinów, zapozna zwiedzających z życiem szlachty w XVIII wieku. W tym czasie przewieziono tu z biblioteki w Duchcovie 22 tysiące tomów ksiąg, którymi opiekował się tam aż do swej śmierci Giacomo Casanova.

Pałac Valtice na Morawach Południowych otworzy w sezonie letnim nową trasę zwiedzania. Po remoncie zostanie udostępnionych turystom dziesięć pomieszczeń, między innymi wyposażone w zabytkowe meble apartamenty księcia Franciszka I Liechtensteina, ostatniego z książąt, którzy zamieszkiwali pałac.

Na zamku Rožmberk w Czechach Południowych otwarta zostanie wieża Jakobínka z nową ekspozycją prezentującą historię wieży. Turyści odwiedzą także sale reprezentacyjne i pokoje prywatne mieszkańców rodu Buquoy. Latem zostanie otwarta dla zwiedzających także izba kata z ekspozycją narzędzi tortur.

W tym roku wiele instytucji kulturalnych w Czechach będzie wspominać słynnych artystów i architektów, między innymi Loosa, Fuchsa, Gočára czy Mánesa. Muzeum Miasta Brno na zamku Špilberk przedstawi ekspozycję poświęconą Adolfowi Loosowi (1870–1933), który zasłynął z projektowania wnętrz dla bogatych mieszczan w Pilznie.

W pałacu Zákupy w Czechach Północnych będzie można podziwiać wyjątkowe wyposażenie salonów cesarskich z połowy XIX wieku, między innymi papierowe tapety sprzed 160 lat, żyrandole, zasłony i oryginalne, stylowe meble. Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, między innymi trasa prezentująca pokoje reprezentacyjne i prywatne ostatniego czeskiego koronowanego króla i austriackiego cesarza Ferdinanda Dobrotivego i jego małżonki Marii Anny Karoliny Savojskiej. Na najmłodszych gości czeka specjalna trasa przestawiająca pokoje małych książąt i księżniczek oraz zabawki z XIX i XX wieku.

Miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela polecamy wycieczkę na zamek Kunětická hora w Czechach Wschodnich (9 km od Pardubic), nazywany zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.

Rokokowy pałac Nové Hrady, ulokowany w pobliżu miasta Litomyšl, otaczają piękne parki i ogrody. Zbudowany został w latach 1774–1777 w stylu francuskich rezydencji letnich. Nazywany bywa „Małym Schönbrunnem” lub „Czeskim Versailles”. Możemy tu także zwiedzić stajnie pałacowe, gdzie hodowane są konie rasy Kińskich i muzeum cyklistyki w spichlerzu barokowym prezentujące prywatną kolekcję rowerów – największą w swoim rodzaju w środkowej Europie.

Czerwona Lhota, jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach, należy do ulubionych miejsc filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu w Czechach Południowych. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki, podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu. Możemy tu zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatním właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein, z okresu po roku 1910, po ostatniej przebudowie pałacu. W sezonie turystycznym będą dostępne także podziemia. Zobaczymy tu trzy pomieszczenia częściowo wykute w skale. Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Możemy także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie.

Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa Smoki i ich pogromcy, znajdująca się w podziemiach zamku.

Pałac Arcybiskupi w mieście Kroměříž, nazywanym Hanackimi Atenami, znajduje się, wraz z Ogrodem Pałacowym i Kwiatowym, na liście UNESCO. W pałacu zobaczymy między innymi kolekcję obrazów środkowoeuropejskiego malarstwa z XV – XVIII wieku. Polecamy odwiedzić także pałacowe piwnice winne i spróbować win mszalnych. Tradycja ich produkcji sięga 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów zamku gotyckiego z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości. Największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów, najstarsza pochodzi z roku 1805.

Wirtualne zwiedzanie czeskich zamków i pałaców jest dostępne na stronie:

https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/Virtualni-prohlidka

Więcej informacji o zamkach i pałacach oraz innych atakcjach turystycznych Czech znajdziemy na stronie: www.czechtourism.com

Źródło:CZECHTOURISM