Zamkowe teatry barokowe

W Czechach znajdziemy kilka zachowanych zabytkowych teatrów, niektóre z nich pochodzą nawet z XVII wieku. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi – z teatrem w Czeskim Krumlovie, w pałacu Valtice i w Litomyšli. Zobaczymy tam zabytkowe kulisy, dekoracje i kostiumy, które przed trzystoma laty służyły rozrywkom arystokracji.

Unikat w Czeskim Krumlovie

Czeski Krumlov szczyci się jednym z najlepiej zachowanych teatrów barokowych na świecie. Należy on do kompleksu zamkowego, wpisanego na listę UNESCO. Na świecie zachowały się tylko 4 teatry z XVIII wieku, z oryginalną scenografią i maszynerią, ale ten z Czeskiego Krumlova jest najstarszy.

Teatr polecił zbudować w roku 1680 właściciel posiadłości, książę z Eggenberku, ponieważ sale krumlovskiego zamku nie były wystarczająco duże na potrzeby teatru. Obecny barokowy wygląd teatr otrzymał w roku 1762. Wyjątkowo bogaty był zachowany repertuar teatru. W XVII i XVIII wieku w bibliotece zamkowej zgromadzono ponad 2 400 dramatów, komedii, oper i baletów oraz kilkaset tomów partytur. Zachowało się także pierwotne zaplecze techniczne, efektowne stroje, dekoracje, kostiumy i rekwizyty sceniczne.

Obecnie teatr służy jako wyjątkowe muzeum, odbywają się tu tylko okazjonalne przedstawienia, podczas festiwali czy innych uroczystości. Do ciekawych elementów wyposażenia należy także latający wóz, wodotrysk czy zabytkowe urządzenie do produkcji fal, grzmotów i błyskawic.

Kulisy teatru barokowego w Valticach

Budynek teatru barokowego w pałacu w Valticach, leżących na terenie kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na listę UNESCO, powstał w roku 1790 podczas przebudowy pałacu na reprezentacyjną, barokową siedzibę szlacheckiego rodu Liechtensteinów. Teatr przeszedł niedawno remont generalny.

Trasa zwiedzania zaprowadzi turystów do wszystkich zakątków teatru, między innymi na scenę i do niezwykłej maszynerii. Zwiedzający mogą własnoręcznie zmieniać kulisy, spowodować efekt wiatru, grzmotu czy deszczu.

Teatr pałacowy w Litomyšli

Barokowy teatr pałacowy w mieście Litomyšl w Czechach Wschodnich został założony w roku 1797. Teatr był wykorzystywany aż do połowy XIX wieku. Odbywały się tu przedstawienia i koncerty. Na scenie często występowała rodzina hrabiowska i zapraszała na widownię okoliczną szlachtę i mieszczan. Teatr zachował się niemal w pierwotnym stanie, włącznie z kulisami, dekoracjami i oświetleniem.

Teatr i kulisy obejrzymy podczas zwiedzania pałacu, w sezonie letnim, który trwa od kwietnia do października.

Teatr klasycystyczny w mieście Mnichovo Hradiště

Dawna sala taneczna w południowym skrzydle pałacu w mieście Mnichovo Hradiště została przebudowana na teatr w drugiej połowie XVIII wieku. W roku 1833 teatr przeszedł kosztowną przebudowę w stylu klasycystycznym, z okazji spotkania państw Świętego Przymierza. Do miasta przybyli wówczas między innymi Franciszek I i car rosyjski Mikołaj I w towarzystwie swych rodzin.   Widownia teatru została odnowiona, a scena znacznie powiększona i wyposażona w nowe dekoracje. W tej formie teatr pałacowy zachował się do dziś.

Odnowiony teatr z częściowo zrekonstruowaną maszynerią i jednym zestawem dekoracji został ponownie otwarty dla zwiedzających w roku 2000. Teatr można obejrzeć w ramach jednej z tras zwiedzania pałacu.

Historia teatru pałacowego w Mikulovie

Najstarszy w Czechach teatr pałacowy znajdował się w pomieszczeniu obecnej biblioteki w pałacu w Mikulovie. Został on zbudowany w połowie XVII wieku przez kardynała Františka Dietrichsteina. Był on wielkim miłośnikiem i mecenasem teatru i przedstawień teatralnych. Założony przez niego teatr w pałacu w Mikulovie działał wprawdzie tylko niecałych  sto lat, ale należy do ważnych i często pomijanych rozdziałów pałacowej historii.

Źródło:CzechTourism