W Czechach powstaje centrum rozwojowe dla dronów dostawczych
Czeska firma Aerovision otwiera w pobliżu lotniska w Przybramie własne centrum rozwojowe dronów. Nowoczesne bezzałogowce mają zacząć dostarczać przesyłki miejskim klientom już w przyszłym roku, a w kolejnych etapach transportować również cięższe ładunki na większe odległości.
– Stopniowo będziemy testować różne koncepcje oraz napędy dronów, by umożliwić szybkie i efektywne dostawy nie tylko w miastach, ale w całych Czechach. Podobnie jak w innych krajach, nasze drony mogą częściowo zastąpić mało estetyczne paczkomaty. Równolegle rozpoczynamy prace nad modelami cargo o udźwigu do 300 kg, które mogłyby przewozić towary np. na trasie Praga–Ostrawa – wyjaśnia Martin Havaš, właściciel Aerovision Group.
Dostawy dronami już działają za granicą
Drony dostawcze są już wykorzystywane w innych krajach. Sieć handlowa Walmart oferuje swoim klientom w USA i Australii dostawy niewielkich zakupów za pomocą specjalnie zaprojektowanych dronów, które opuszczają paczki na linie, minimalizując ryzyko uszkodzenia towaru. W Finlandii podobne rozwiązania funkcjonują od kilku lat, a w belgijskich Antwerpii drony transportują nawet materiał biologiczny pomiędzy szpitalami.
Według ekspertów z Aerovision kluczowe dla wprowadzenia dronów na szeroką skalę jest ich kompleksowe testowanie oraz integracja z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa.
– Dzięki sieciom 5G i technologii Starlink możemy dziś w pełni sterować dronami zdalnie, a w standardzie wyposażenia są systemy bezpieczeństwa, takie jak spadochron czy transponder lotniczy. Naszym zdaniem drony są gotowe do bezpiecznej eksploatacji w miastach – mówi Lukáš Tunkr, dyrektor techniczny Aerovision.
Aerovision – lider w branży bezzałogowych statków powietrznych
Aerovision Group to największa firma w Czechach zajmująca się kompleksowymi usługami lotniczymi realizowanymi z wykorzystaniem dronów. Wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem – działa na rynku od ponad dekady i posiada prestiżowy europejski certyfikat LUC (Light UAS Operator Certificate), nadany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Niedawno firma uzyskała również certyfikat BVLOS, umożliwiający loty poza zasięgiem wzroku operatora, co jest kluczowe dla rozwoju usług logistycznych oraz inspekcyjnych.
Nowe centrum badawczo-rozwojowe Aerovision w Przybramie mieści się w hangarze lotniczym i obejmuje nowoczesne centrum zarządzania ruchem dronów oraz zaplecze techniczne do testowania i rozwijania innowacyjnych technologii dla bezzałogowych statków powietrznych.
Więcej informacji: www.aerovisiongroup.com