Czeska Kanada leży w Czechach Południowych

Czeska Kanada to przepiękny region leżący w Czechach Południowych wzdłuż granicy z Austrią. Można tu spędzić wspaniałe wakacje bez tłumów turystów. Nazwę regionu wymyślił w drugiej połowie lat 20. XX wieku dziennikarz, prozaik, tłumacz z języka angielskiego i propagator aktywnego wypoczynku na łonie natury Jaroslav Arnošt Trpák (1892-1968), pochodzący z Jindřichův Hradca, któremu krajobraz z gęstymi lasami, licznymi stawami i formacjami skalnymi przypominał dziką kanadyjską przyrodę. Po 1948 roku nazwy Czeska Kanada praktycznie w ogóle nie używano publicznie, mimo to przetrwała dzięki miłośnikom tego regionu.

Dzisiejsza Czeska Kanada położona jest mniej więcej pomiędzy miastami Nová Bystřice, Slavonice, Kunžak i Jindřichův Hradec. Najwyższym szczytem w okolicy jest Vysoký kámen u Kunžaku (738 m n.p.m.). Do słynnych formacji skalnych należy kultowy megalit Kamienny Stół czy Zadek Diabła. Duże skupisko ciekawych głazów można znaleźć także w okolicach Valtínova i wsi Zvůle.

Kraina jest rajem dla miłośników turystyki aktywnej. Znajdziemy tu liczne trasy piesze i rowerowe, wiedzie tędy między innymi trasa Greenways Praga – Wiedeń, która szczególnie na odcinku Nová Bystřice – Landštejn zachwyca malowniczymi widokami. Wycieczkę rowerową Nová Bystřice – Třeboň można połączyć z przejażdżką lokalną kolejką wąskotorową.

Oprócz skarbów przyrody Czeska Kanada słynie także z zabytkowych miast i ciekawych muzeów. Do perełek architektury należą Slavonice, nazywane renesansową bramą do Czeskiej Kanady czy Jindřichův Hradec z zamkiem i pałacem. W tutejszym muzeum regionalnym można zobaczyć największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy Jesličky, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Nová Bystřice słynie z największego muzeum amerykańskich samochodów przedwojennych w Czechach. Pobliskie miasto Dačice szczyci się wyjątkowym wynalazkiem – to tutaj w 1841 roku powstała pierwsza na świecie kostka cukru. Informacje o tym wydarzeniu, jak również o rozwoju przemysłu cukrowniczego w regionie prezentuje tutejsze muzeum miejskie.

Źródło:CzechTourism