Królewskie Posrebrzanie Kutnej Hory
Barwne historyczne święto, które odbędzie się w tym roku 24 i 25 czerwca, po trzyletniej przerwie, tradycyjnie zainauguruje sezon turystyczny w Kutnej Horze, wpisanej na listę zabytków UNESCO. Impreza nawiązuje do czasów największej świetności tego środkowoczeskiego miasta na początku XV wieku.
Na gości czekają liczne atrakcje, na przykład wielki turniej rycerski, jarmark, występy muzyczne i taneczne, pokazy rzemiosł średniowiecznych, sokolnicze, konkursy dla dzieci i dorosłych.
Kutná Hora w średniowieczu, dzięki kopalniom srebra, stała się najważniejszym i najbogatszym miastem w Czechach. Do najważniejszych zabytków architektury należą: gotycka katedra św. Jakuba, najstarsza świątynia w mieście (1330 r.), kościół św. Barbary, jeden z najcenniejszych w Czechach (1338 r.) i kościół klasztorny NMP w dzielnicy Sedlec z niezwykłą kaplicą czaszek. Jej wnętrze zaprojektował w roku 1709 znany architekt Jan Blažej Santini-Aichel. W tym czasie powstały prawdopodobnie ołtarze i ozdoby z kości. Obecny wygląd kaplicy pochodzi z roku 1870. Szacuje się, że znajdują się w niej szczątki około 40 tysięcy osób. Warto zwiedzić także kolegium jezuickie i Dwór Włoski, w którym mieściła się mennica Wacława II, Muzeum Alchemii i Muzeum Srebra.