Czechy: Regiony górnicze chcą stać się „zagłębiami wodorowymi”

Trzy regiony górnicze w Czechach chcą stać się środkowoeuropejskimi liderami w dziedzinie technologii wodorowych – czytamy w nowo podpisanym memorandum. Informacja pochodzi z portalu EURACTIV.pl.

Gubernatorzy regionów podpisali 4 kwietnia b.r. w Pradze wspólne memorandum, potwierdzające ich współpracę w zakresie rozwoju technologii wodorowych. Trzy regiony – morawsko-śląski, ustecki i karlowarski – planują przekształcić się w „zagłębia wodorowe”.

Według gubernatora kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondráka regiony chcą wspólnie zbadać możliwości, jakie daje wodór.

„Te trzy regiony w zasadzie otwierają możliwość pilotażu tej technologii. To są obszary, które opierały się na wydobyciu węgla, a teraz proponuje się im alternatywy. Konkretnie region morawsko-śląski jest teraz w takiej sytuacji, że wszystkie kopalnie węgla zostaną wkrótce zamknięte. Dlatego musimy pilnie szukać sposobów na ich zastąpienie” – powiedział Vondrák portalowi EURACTIV.cz.

„Nie sądzę, że wodór będzie w stanie zastąpić w tej chwili wydobycie węgla, ale jest to alternatywa i źródło energii, które może być interesujące w przyszłości” – dodał.

Zdaniem czeskiego ministra środowiska Petra Hladíka czeskie regiony górnicze mają potencjał, by stać się środkowoeuropejskimi liderami w rozwoju technologii wodorowych. Minister jest przekonany, że mogą one objąć prowadzenie w produkcji, przechowywaniu i wykorzystaniu wodoru, zwłaszcza w sektorze transportu.

Regiony węglowe chcą wykorzystać budżet UE – głównie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i Fundusz Modernizacyjny – do pobudzenia swoich pomysłów wodorowych.

Oprócz memorandum wodorowego regiony i Ministerstwo Środowiska podpisały deklarację, w której uznały wspólny interes „w osiągnięciu celów klimatycznych, jakości środowiska i dobrobytu Republiki Czeskiej i jej regionów”.

Autor Aneta Zachová and Kateřina Zichová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Krzysztof Ryncarz