Noworodek

Minutę po północy urodziła się Barbora. Pierwsze tegoroczne dziecko w Czechach

W noc sylwestrową, zaledwie minutę po północy, urodziło się pierwsze w Czechach dziecko w nowym 2024 roku. Dziewczynka przyszła na świat na oddziale położniczym szpitala w Vyškovie (Województwo Południowomorawskie). Dostała na imię Barbora, ważyła 3090 gramów. Poród był skomplikowany, dlatego lekarze musieli zastosować cesarskie cięcie. Teraz życiu matki i dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo.  

Jak donosi portal iDnes.cz pierwszym tegorocznym dzieckiem urodzonym w Pradze jest dziewczynka o imieniu Lara, która urodziła się osiem minut po północy w Szpitalu Uniwersyteckim Bulovka. Noworodek ważył 3188 gramów. W ubiegłym roku pierwszym praskim dzieckiem była dziewczynka o imieniu Timea, która przyszła na świat dziewięć minut po północy.

Praga tradycyjnie przyznaje 15 000 koron (ok. 2 600 zł) wszystkim dzieciom urodzonym w Nowy Rok przez matki mieszkające na stałe w stolicy. Uroczysta uroczystość odbywa się w ratuszu, gdzie matki i ojcowie przychodzą ze swoimi pociechami, a prezydent miasta osobiście składa gratulacje każdemu z nich. Według miejskich urzędników tradycja wyróżniania nagrodą pieniężną nowego obywatela Pragi pochodzi prawdopodobnie z lat 60-tych. Do 2000 roku tylko pierwsze narodzone dziecko otrzymywało prezent, obecnie wszystkie noworoczne dzieci mogą czuć się wyróżnione. W ubiegłym roku było ich dziewiętnaścioro. 

Ale to nie jedyne wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć Prażanki rodzące dzieci. Od początku tego roku zasiłek rodzicielski w Czechach wzrósł o 50 tysięcy koron (do 350.000 CZK/ok.  61.000 zł), a w przypadku narodzin bliźniąt lub większej liczby dzieci – o 75 tysięcy koron (do 525.000 CZK/prawie 92.000 zł). Comiesięczne świadczenie może być pobierane maksymalnie przez trzy lata.

Źródło:iDnes.cz