Ożywające obrazy Alfonsa Muchy

Największa kolekcja dzieł Alfonsa Muchy powraca po 7 latach do Miejskiego Domu Reprezentacyjnego w Pradze (Obecní dům). Tym razem część obrazów ożywa.

Od sierpnia zeszłego roku w Pradze w budynku Miejskiego Domu Reprezentacyjnego można obejrzeć zebraną przez tenisistę Ivana Lendla, największą kolekcję dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców secesyjnych na świecie – Alfonsa Muchy. Znajdują się tam m.in. jego wczesne grafiki, których bohaterką jest Sarah Bernhardt, cykle Cztery Pory Roku, Pory Dnia czy Kamienie Szlachetne. Niektóre z obrazów malarza zostały „ożywione” za pomocą technologii cyfrowej.

Na wystawę zwiedzających zaprasza sam Alfons Mucha przemawiający z obrazu zarówno po czesku (głosem Jiřího Dvořáka), jak i po angielsku (głosem Pierce’a Brosnana).

Wystawa ponad 220 dzieł czeskiego artysty została wzbogacona również animowanymi scenami ze sławnego cyklu Epopeja Słowiańska.

„Dzięki temu odbiorca będzie miał możliwość dostrzec szczegóły tego monumentalnego, liczącego dwadzieścia obrazów cyklu” komentuje kurator wystawy Karel Srp.

Wystawa jest jedną z trzech części projektu iMucha, oferującego również projekcję multimedialną i show, które opowiada historię młodego twórcy komiksowego, osadzoną w kontekście życia i twórczości Alfonsa Muchy.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10-19 w budynku Miejskiego Domu Reprezentacyjnego na Placu Republiki w Pradze.

Bilety w cenie 290 CZK (normalny) lub 190 CZK (ulgowy) można zakupić w kasie.

Autorka: Małgorzata Kmieciak (studentka II roku Bohemistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)