COVID-19 Najmniej od listopada

W środę wykryto 7 682 nowych przypadków COVID-19. Najmniej od listopada.

22 grudnia 2021 r. w Czechach pozytywne wyniki testu na COVID-19 stwierdzono u 7 682 osób, o prawie cztery tysiące mniej niż w ubiegłym środę. Epidemia słabnie czwarty tydzień z rzędu. Jednak specjaliści przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. Istnieją obawy, że nowy wariant Omikron, bardziej zaraźliwa wersja koronawirusa, może odwrócić pozytywny trend. 

Czeskie ministerstwa zdrowia podało aktualne dane dotyczące COVID-19. Liczba 7 682 to najmniejsza ilość nowych przypadków w ciągu doby od początku listopada czyli od siedmiu tygodni. Spada ilość pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Wczoraj było ich 4 453, o około 1 400 mniej niż przed tygodniem. Chorych w ciężkim stanie jest mniej niż 800.

Instytut Informacji i Statystyki Zdrowia szacuje, że wysoka zaraźliwość wariantu Omikron może być dla Czech ryzykowna i przytłoczyć system opieki zdrowotnej. Ladislav Dušek, dyrektor Instytutu, w wywiadzie dla Radiožurnál powiedział: „Fala Delta wygasa, ale bardzo powoli, a wartości są nadal ryzykowne. Omikron jest bardziej zaraźliwy i będzie błyskawiczny. Jest w stanie ponownie zarazić człowieka, który był niedawno zarażony inną postacią wirusa. Prawdopodobnie już w styczniu znacząco zdominuje czeską populację. Istotne znaczenie ma to, jak się ludzie będą zachowywać, czy będą ostrożni”. 

Przeprowadzono 72 768 testów PCR i 17 087 testów antygenowych. Do tej pory pracownicy służby zdrowia w Czechach podali 15 160 013 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. W środę zaszczepiono 72 700 osób. Jak dotąd 6 610 664 osoby ukończyły szczepienia (ok. 61,78% społeczeństwa).

Liczba osób, które od początku epidemii w Czechach zachorowały na COVID-19,  wynosi blisko 2,44 mln. Koronawirus spowodował śmierć 35 585 Czechów. Od 8 dni liczba zgonów nie przekracza stu. W środę z powodu koronawirusa życie straciło 40 osób. Należy jednak pamiętać, ewidencja dobowa zgonów może ulec zmianie z mocą wsteczną ze względu na walidację i sukcesywne uzupełnienia spływające z regionalnych stacji sanitarnych.