wjazd do Czech 2021 W Czechach kończy się stan wyjątkowy

W Czechach kończy się stan wyjątkowy. Trwał 6 miesięcy

O północy z niedzieli na poniedziałek skończy się stan wyjątkowy w Republice Czeskiej. Trwał nieprzerwanie od 5 października ubiegłego roku. Po ponad sześciu miesiącach wielu Czechów przyzwyczaiło się do tej nowej dla nich, choć niewygodnej sytuacji wewnętrznej w kraju. Zmiana oznacza zniesienie niektórych obostrzeń. Środki przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa będą teraz regulowane prawem pandemicznym.

Rząd ponownie zapowiedział obowiązywanie większości istniejących przepisów ze skutkiem od 12 kwietnia 2021. Jednak wiele zakazów zniknęło. Największą zmianą jest swoboda przemieszczania się i powrót części dzieci do szkół.

Nieograniczony przepływ ludzi

To obszar swobód obywatelskich, którego ograniczenia mogą wynikać wyłącznie ze stanu wyjątkowego. Wraz z jego zniesieniem kończą się w Czechach ograniczenia w przemieszczaniu się osób.  Znikają niewidzialne bariery pomiędzy powiatami, patrole policyjne zaprzestaną kontroli na granicach administracyjnych. Od poniedziałku Czesi mogą udać się w każdy zakątek kraju. W celach turystycznych, rekreacyjnych, rodzinnych, towarzyskich lub innych, ale z zastrzeżeniem, że ewentualny nocleg muszą sobie zorganizować poza oficjalnymi obiektami hotelarskimi. Te nadal mają ograniczenia w przyjmowaniu gości. Hotele lub pensjonaty muszą być zamknięte na pobyty turystyczne – mogą przyjmować tylko gości w podróżach służbowych. 

Znika też zakaz wychodzenia w nocy, przestaje obowiązywać godzina policyjna. Można zaplanować spacery bądź powroty do domu grubo po północy. Samemu lub grupie osób. Jak dużej?

Ta kwestia wymaga jeszcze doprecyzowania. Komunikat rządu zapowiadał możliwość spotkań do 20 osób w terenie otwartym i do 10 osób w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak nowy minister zdrowia Petr Arenberger ogłosił, że chce ograniczyć spotkania do 2 osób, niezależnie od miejsca – wewnątrz lub na zewnątrz. Dlatego w weekend wydał nadzwyczajne zarządzenie, które ma wejść w życie natychmiast po zakończeniu stanu wyjątkowego czyli tuż po północy 12.04. Rząd musi je jednak zatwierdzić w ciągu 48 godzin, w przeciwnym razie przestanie obowiązywać. Gabinet Andreja Babiša omówi to w poniedziałek. Na razie nie wiadomo, czy przychyli się do decyzji szefa ministerstwa zdrowia. Część prawników uważa, że takie ograniczenie (spotkanie maksymalnie dwóch osób) jest niekonstytucyjne, o ile zostanie wprowadzone poza okresem obowiązywania stanu wyjątkowego. 

Szkoły

Przedszkolaki i uczniowie szkół specjalnych wracają do nauczania w pełnym wymiarze godzin. Szkoły liczące maksymalnie 75 uczniów w I klasie i dysponujące oddzielnym budynkiem, w tym szkolną stołówką, będą mogły funkcjonować normalnie, w pozostałych klasy zmienią się po tygodniu. Tylko połowa klas zawsze będzie chodzić do szkoły. Pierwszym warunkiem obecności dzieci na zajęciach stacjonarnych jest wykonanie nieinwazyjnego testu antygenowego na COVID-19 dwa razy w tygodniu, przy czym pierwsze badanie musi odbyć się w dniu pierwszego pojawienia się w szkole. Przebadany zostanie także personel szkolny. Drugim warunkiem jest brak objawów COVID-19. Testy nie będą wymagane od osób, które przeszły chorobę w ciągu ostatnich 90 dni lub zostały dwukrotnie zaszczepione.

Handel i usługi

Czynne będą podstawowe punkty handlowe i usługowe – sklepy spożywcze, drogerie, apteki, optycy, kwiaciarnie, kioski, stacje benzynowe, miejsca wydawania artykułów zakupionych w sklepach internetowych, dodatkowo od poniedziałku otwarte zostaną sklepy z odzieżą i obuwiem dziecięcym, artykułami papierniczymi, pralnie, usługi ślusarskie, warsztaty naprawy sprzętu AGD czy sklepy z częściami zamiennymi do samochodów i maszyn, sklepy z dewocjonaliami. Mogą również działać stoiska i bazary na świeżym powietrzu, ale tylko sprzedające żywność i napoje, bez możliwości spożywania na miejscu. Pomiędzy stoiskami obowiązują niezbędne dwumetrowe odległości, na każdym muszą być środki do dezynfekcji, na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni. Zabronione jest ustawianie stołów i krzeseł, aby nie stwarzać klientom możliwości zdejmowania maseczek, degustacji czy konsumpcji. Funkcjonowanie okien do wydawania zamówionych posiłków w barach lub restauracjach zostanie wydłużone o godzinę, do 22.00.

Sytuacja pandemiczna

W Czechach w sobotę 10 kwietnia w szpitalach było 5.271 pacjentów z COVID-19, najmniej od 27 grudnia ubiegłego roku. 1.220 hospitalizowanych osób było w stanie ciężkim. Laboratoria wykonały 10.699 testów PCR i 32.858 testów antygenowych, łącznie 43.295 unikalnych testów. W piątek wykryto 4.805 nowych przypadków koronawirusa, w sobotę 2.198. Od 1 marca ubiegłego roku w Czechach potwierdzono około 1,58 miliona przypadków COVID-19, zmarło 27.808 osób.

Do 10 kwietnia 2021 r. (do godz. 20.00) podano łącznie 2.068.878 dawek szczepionki. 1.361.000 unikalnych osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. U 707.878 ​​osób ukończono szczepienie podając drugą dawką. Szczepienia odbywają się zgodnie z ustalonymi grupami priorytetowymi. Zaszczepieni są pracownicy służby zdrowia (18,8% ogółu), klienci i pracownicy socjalni (8,9%, z wyłączeniem pracowników służby zdrowia w służbach socjalnych), pracownicy infrastruktury krytycznej (2,3% zintegrowany system ratunkowy, pracownicy energetyki, pracownicy kryzysowi itp., z wyłączeniem pracowników służby zdrowia z poszczególnych dziedzin), pracownicy oświaty (8,6%), seniorzy 70-79 (30,3%), seniorzy 80+ (22,1%) oraz osoby przewlekle chore (2,6% nowotwory, choroby serca i płuc, cukrzyca, otyłość i inne) . Pozostałe ok. 6,4% osób w średnim i bardzo młodym wieku (48.122 osób / 78.546 szczepień poniżej 29 roku życia) to głównie lekarze, studenci lub wolontariusze pracujący w punktach poboru próbek i inni pracujący w służbie zdrowia w opiece nad pacjentami z COVID-19 lub w służbach socjalnych.