Ponad 5 mln dawek szczepionki

Blatný: Republika Czeska zakontraktowała szczepionki, aby do sierpnia zaszczepić 8 milionów osób

Jak donosi Czeska Agencja Prasowa ČTK, Republika Czeska zakontraktowała szczepionki tak, aby do końca sierpnia lub początku września zostało zaszczepionych osiem milionów osób. Oczekuje się, że w czerwcu zaszczepi się sześć milionów obywateli. Stwierdził to czeski minister zdrowia Jan Blatný na dzisiejszej konferencji na Uniwersytecie Karola na temat roku z COVID. Według niego uzgodnione dostawy szczepionek są wystarczające. Blatný odpowiedział w ten sposób na krytykę, że Republika Czeska zamówiła mniej szczepionek, niż mogła.

Według serwera IHNED.cz czeski rząd zamówił 81,1 proc. dawek, do których Czechy miały prawo od Komisji Europejskiej według liczby mieszkańców. Do końca czerwca Czechy zapewnią szczepionki 44% osób dorosłych. Mniejszy udział będą miały tylko cztery kraje UE. Hospodářské noviny, powołując się na źródła bliskie negocjatorom stwierdziły, że ​​w rządzie górę wzięło ostrożne podejście do zamówień.

Dzisiaj Blatný powtórzył, że decyzja o liczbie szczepionek została podjęta przed objęciem przez niego urzędu, a po rozpoczęciu jego pracy jako minister zamówienia wzrosły. „Kilka dodatkowych zamówień można liczyć w rzędach milionów” – powiedział minister.

W Republice Czeskiej stan wyjątkowy trwa nieprzerwanie od 5 października. Usługi, restauracje, obiekty kulturalne i sportowe oraz większość sklepów są zamknięte. Uczniowie uczą się na odległość. Tylko niewielka część uczniów chodziła do szkoły, od początku marca szkoły są całkowicie zamknięte. Szpitale są przepełnione, co ogranicza opiekę nad innymi chorobami, niezwiązanymi z COVID-19. Czesi mają największą liczbę ofiar tej choroby biorąc pod uwagę liczbę ludności. Oprócz strat ludzkich występują również duże straty ekonomiczne.

Czechy mają 10,7 miliona obywateli. Według Blatného państwo zamówiło 26 milionów dawek. „Republika Czeska, podobnie jak niektóre inne kraje, nie zamówiła wielokrotności tego, czego potrzebuje… Nadal prawdą jest, że dostawy wystarczą – jeśli przyjdą zgodnie z ustaleniami – na zaszczepienie sześciu milionów ludzi pod koniec czerwca i osiem milionów w koniec sierpnia. „Liczby są wystarczające, aby przynieść zamierzony efekt” – powiedział minister.

Celem czeskiego rządu jest zaszczepienie około 70 procent dorosłych do końca lata. Nie ma jeszcze szczepionek dla dzieci. Szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia 2020. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, dotychczas wykorzystano 1,4 mln dawek. We wtorek resort poinformował o 36 230 szczepieniach.