Czeskie trójstyki

Czeskie trójstyki. Magiczne miejsca na styku granic

Turystyka do miejsc, w których stykają się granice państw i historycznych krain, nie traci na popularności. Zainteresowanie wyprawami do tzw. trójstyków wzrosło od chwili, kiedy strefa Schengen została poszerzona o Czechy, Polskę, Słowację i inne kraje Europy Centralnej. 21 grudnia 2007 r. zewnętrzna granica Unii Europejskiej, przez dziesiątki lat pilnie strzeżona, z dnia na dzień została przesunięta daleko na wschód umożliwiając milionom osób swobodę przemieszczania się w celach rodzinnych, biznesowych i turystycznych. Miejsca, w których zbiegają się granice, zyskały na atrakcyjności. Nie inaczej jest w Czechach. Aby dotrzeć do wszystkich trójstyków wzdłuż czeskiej granicy, należy pokonać 1.175 kilometrów.

Trójstyk Hrádek nad Nisou – Bogatynia – Zittau

Wycieczkę można rozpocząć na północy Czech, na czesko-niemiecko-polskim trójstyku, który tworzą trzy miasta: czeski Hrádek nad Nisou, polska Bogatynia i niemiecki Zittau. Powiewają tu flagi wszystkich trzech krajów i flaga Unii Europejskiej. Od wielu lat te miasta graniczne ściśle ze sobą współpracują. W 2004 roku odbyły się tu wielkie uroczystości w związku ze wstąpieniem Czech i Polski do Unii Europejskiej. Każdego roku organizowane są wspólne imprezy kulturalne. Planowana jest także budowa mostu symbolicznie łączącego wszystkie trzy kraje.

W zabytkowym centrum Hrádka nad Nisou warto dwa piękne kościoły: renesansowy kościół świętego Bartłomieja i neogotycki Kościół Pokoju z lat 1900–1901, który dziś służy Czechosłowackiemu Kościołowi Husyckiemu. Nad miastem dominuje zamek Grabštejn, pierwotnie wczesnogotycki, następnie przebudowany w stylu renesansowym. Perłą architektury renesansowej jest zamkowa kaplica świętej Barbary, z roku 1569, wyróżniająca się bogato zdobionym wnętrzem.

W okolicy Hradka nad Nisou znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Można wybrać się na wycieczkę w Góry Łużyckie, do punktu widokowego Popova skála, do niemieckiego miasteczka Zittau czy do miejscowości Oybin, gdzie znajdują się malownicze ruiny zamku i klasztoru.

Trójstyk Czech, Bawarii i Saksonii

Do trójstyku historycznych granic Czech, Bawarii i Saksonii wiedzie z miasta Hranice ścieżka edukacyjna o długości około 18 kilometrów. Wiedzie tu także trasa rowerowa Eurovelo nr 13. Na trójstyku są kamienie graniczne z roku 1844, na których widnieją napisy: DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen), C (Česká republika).

Przez potok przerzucono kilka mostków, dzięki którym dostępna stała się druga strona granicy.

Trójstyk na Szumawie

Miejsce na Szumawie, w którym spotykają się granice Czech, Niemiec i Austrii jest najwyżej położonym trójstykiem w Czechach  (1324 m n.p.m.). Leży między szczytami górskimi Plechý (1378 m n.p.m.) i Trojmezná (1361 m n.p.m.). Kto chce zobaczyć granitowy słup graniczny z godłami i nazwami poszczególnych państw, musi do niego dotrzeć na piechotę. Najkrótsza droga z czeskiej strony wiedzie z doliny Nové Údolí lub z miejscowości Jelení vrchy wzdłuż Kanału Schwarzenbergów.

Trójstyk koło Slavonic

Jadąc w stronę miasta Slavonice, należy skręcić w stronę małej, przygranicznej wioski Maříž, słynącej z produkcji ceramiki. Stamtąd na piechotę dochodzi się do niewielkiego kamienia granicznego, stojącego pod szczytem Čihadlo, na zbiegu granic historycznych krain Czech, Moraw i Dolnej Austrii.

Slavonice nazywane są renesansową bramą do Czeskiej Kanady. Miasto wzbogaciło się dzięki założonej tutaj w XVI wieku stacji pocztowej między Pragą a Wiedniem. Z tego okresu pochodzą piękne, bogato zdobione domy mieszczańskie. Najpiękniejsze renesansowe budynki znajdziemy na Górnym Rynku. Na Rynku Pokoju, oprócz kolejnych domów mieszczańskich, można obejrzeć kolumnę maryjną i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zajrzeć także do podziemi miejskich. Najstarsze części korytarzy powstały już 700 lat temu. Od stuleci przechowywano tu żywność, wino czy piwo.

W odległości 11 kilometrów od Slavonic wznosi się potężny, romański zamek Landštejn, zbudowany  w XIII wieku w celu ochrony ważnego szlaku handlowego i granicy między ziemiami czeskimi i Austrią. Mimo że pozostały z niego już tylko monumentalne ruiny, do dziś wzbudza respekt surową architekturą obronną.

Trójstyk na zbiegu Morawy i Dyi

W najbardziej na południe wysuniętym zakątku Moraw, pośród gęstych lasów łęgowych, zbiegają się dwie najdłuższe morawskie rzeki, Morawa i Dyja. W tym miejscu stykają się także granice Czech, Austrii i Słowacji. Kraina ta nazywana jest Morawską Amazonią, charakteryzuje się bowiem przepiękną, dziewiczą przyrodą i niezwykłą fauną.

W okolicy znajdują się liczne trasy turystyczne i ciekawe budowle, na przykład pałacyk Lány, wzniesiony przez Liechtensteinów na początku XIX wieku, pałacyk myśliwski Pohansko, kolumnada na wzgórzu Homole, Minaret w parku przy pałacu Lednice, Świątynię Diany i wiele innych, pięknych zabytkowych obiektów na terenie kompleksu Lednice-Valtice, wpisanego na listę UNESCO.

Trójstyk koło Herczawy

Wioska Herczawa (czes. Hrčava) leży nieopodal trójstyku granic Czech, Polski i Słowacji i jest drugą położoną najbardziej na wschód miejscowością w Czechach (po sąsiednim Bukovcu). Ze znajdującego się nieopodal wzgórza rozciąga się piękny widok  na wszystkie trzy kraje. Warta polecenia jest także wycieczka do Bukovca. Stąd prowadzi ścieżka edukacyjna do najbardziej na wschód wysuniętego krańca Czech, leżącego na brzegu potoku Oleška. Trasa mierzy pół kilometra i wiedzie przez rezerwat przyrody Bukovec. Po drodze umieszczone są tablice informujące o historii miejscowości i tutejszej faunie i florze.

Szczegółowa mapa, na której zaznaczone są czeskie trójstyki, jest dostępna na stronie: Mapy.cz

Magiczne czeskie trójstyki. Miniaturki po kliknięciu wyświetlą się w większym formacie: