Ograniczony wjazd do Czech

Ograniczony wjazd do Czech. Od czwartku nowe obostrzenia

Rząd czeski wprowadził zapobiegawczo nowe obostrzenia, przez co wjazd obcokrajowców do Czech został ograniczony. Chodzi o decyzję znoszącą swobodę przepływu osób na terenie kraju, która zaczęła obowiązywać od czwartku 22 października 2020 r. Biorąc pod uwagę wcześniej przyjęte ograniczenia, takie jak zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych lub wspólne przebywanie w przestrzeni publicznej najwyżej dwóch osób, przyjazd do Czech możliwy jest tylko w absolutnie koniecznych (essential) przypadkach. Do nich z pewnością nie można zaliczyć podróży w celach turystycznych lub towarzyskich. 

Zakaz swobodnego przemieszczania się nie dotyczy osób udających się do pracy, na zakupy pierwszej potrzeby, do placówek medycznych, na wesela lub pogrzeby, odwiedzających rodziny, wyjeżdżających za granicę lub powracających do miejsca zamieszkania w Republice Czeskiej – podało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RCz. Więcej informacji na temat wyjątków można znaleźć w j. czeskim w tym miejscu, a w j. angielskim tutaj.

Decyzja, pod którą podpisał się premier Andrej Babiš, w żaden sposób nie ogranicza podróży pracowników transgranicznych. Nie wprowadzono kontroli na granicach Republiki Czeskiej. Tranzyt przez terytorium Republiki Czeskiej odbywa się bez żadnych przeszkód – tak wynika z odpowiedzi zamieszczonej na oficjalnym profilu Ambasady Republiki Czeskiej na Facebooku.

Od 5 października w Czechach obowiązuje stan wyjątkowy. Wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Takie obiekty, jak np. szkoły, restauracje, bary, miejsca rekreacji, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, pozostają zamknięte do odwołania.

Decyzja o włączeniu czerwonego światła dla swobodnego przepływu osób na terenie kraju, a co za tym idzie – ograniczony wjazd do Czech, ma związek z nieustannie rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. W czwartek potwierdzono 14.151 nowych przypadków, od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło 1.845 osób.