Po Pradze „tramwajem kulturalnym”

Specjalny „tramwaj kulturalny” wyjechał dziś na ulice Pragi po symbolicznej ceremonii chrztu. Przez cały rok pasażerowie znajdą w nim informacje o tym, gdzie czekają na nich ciekawe wydarzenia kulturalne skierowane dla szerokiej publiczności. Sam tramwaj również wprowadzi kulturę na ulice i posłuży jako ruchoma scena do nietradycyjnych przedstawień teatralnych.

W środę 10 czerwca „tramwaj kulturalny” wyjechał na ulice Pragi, aby pomóc w promowaniu wydarzeń w stolicy. „Życie kulturalne po koronawirusie powoli się budzi. Cieszę się, że możemy Prażanom zorganizować spotkanie z kulturą również w ten nietradycyjny sposób – mówi radna do spraw kultury i turystyki Pragi Hana Třeštíková.

„Tramwaj kulturalny” będzie częścią normalnego ruchu – przede wszystkim na linii nr 9, ale ludzie rozpoznają go na pierwszy rzut oka. Podstawowym motywem zdobiącym jego zewnętrzną stronę jest obraz Widok na Pragę od Ládví z 1908 roku autorstwa czeskiego malarza impresjonisty Antonína Slavíčka. W tramwaju pasażerowie spotkają się na przykład z Karlem Čapkem, Emou Destinovou lub Antonínem Dvořákem. Osiemnaście portretów osobowości kultury czeskiej wygląda przez okno tramwaju, a dzięki umieszczonym na wagonie kodom QR pasażerowie mogą dowiedzieć się o tych osobowościach wielu informacji i sprawdzić, gdzie w Pradze znajdują się związane z nimi miejsca.

„Tramwaj kulturalny” jest częścią projektu „Jedziemy po kulturę”, który przygotowała Hana Třeštíková we współpracy z Przedsiębiorstwem Transportowym m. st. Pragi SA. Prague City Tourism, a.s., a Galerią m. st. Pragi. Tramwaj będzie również pełnił funkcję przekazywania wiadomości kulturalnych. Zamiast komunikatów reklamowych pasażerowie znajdą w nim informacje o wydarzeniach kulturalnych, w których mogą uczestniczyć w Pradze.

Od czasu do czasu tramwaj będzie także woził żywą kulturę po Pradze. W ramach różnych wydarzeń będzie służyć jako mobilna scena dla koncertów, przedstawień teatralnych lub odczytów. Po raz pierwszy ludzie będą mogli zobaczyć tramwaj w akcji w ostatni weekend czerwca, kiedy odbędzie się festiwal „Praga żyje muzyką”.

„Cieszę się, że środek transportu publicznego może obok spełnienia swojego głównego celu pełnić również funkcję edukacyjną i informacyjną. Dzięki projektowi „Jedziemy po kulturę” Prażanie i goście stolicy mogą odbyć podróż do miejsc związanych z ważnymi historycznymi osobistościami naszej kultury ”– dodaje Adam Scheinherr, zastępca burmistrza Pragi do spraw transportu.

Więcej informacji na temat „tramwaju kulturalnego” i projektu „Jedziemy po kulturę” można znaleźć na stronie: bit.ly/kulturnitramvaj

 

 

Źródło:Portal Praha.eu