Czeskie szopki betlejemskie

Czeskie szopki betlejemskie

Kryształowe, z piernika, drewniane, ze słomy, a nawet cyfrowe… Zapraszamy na wirtualną wycieczkę szlakiem oryginalnych szopek betlejemskich w Czechach.

Czeskie szopki betlejemskie są znane na całym świecie. Tutejsze tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe. Największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy jesličky, monumentalne dzieło mistrza pończoszniczego Tomasza Krýzy (1838-1918), wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, znajdziemy w mieście Jindřichův Hradec (137 km na południe od Pragi). Szopka, składająca się z prawie 1400 figurek, była tworzona przez ponad 60 lat!

W Muzeum Szopek w  Třebechovicach pod Orebem (39 km od Kudowy- Zdroju) znajdziemy ponad 400 eksponatów, wykonanych z najróżniejszych materiałów, pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest tak zwana Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i  autora mechanizmu Josefa Frimla. Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, zostało wykonane z drewna ponad sto lat temu. Na powierzchni 7 x 3 x2 metry znajduje się ponad 2 tysiące drewnianych elementów.

W pałacu w Pardubicach (73 km od Kudowy-Zdroju) prezentowana jest niezwykła kryształowa szopka. Monumentalną płaskorzeźbę stworzył w latach 2004-2006 znany na całym świecie artysta szkła Jaromír Rybák. Szopka waży trzy i pół tony, jej wysokość wynosi 245 cm, szerokość 180 cm Jest wykonana z brązu i kryształu brazylijskiego.

W lesie, niedaleko szpitala Kuks, barokowego kompleksu w dolinie Łaby, założonego na początku XVIII wieku przez hrabiego Šporka, znajduje się szlak edukacyjny Pójdźmy razem do Betlejem. Wiedzie on do unikalnego kompleksu rzeźb barokowych, wykutych bezpośrednio w skale, przedstawiających sceny biblijne i z życia pustelników. Dzieło słynnego rzeźbiarza Mateusza Bernarda Brauna, powstało w latach 1718 – 1732. Do dziś, z pierwotnych 26 rzeźb, pozostało tylko dziesięć. Przedstawiają Pokłon Trzech Króli, postacie pasterzy, pustelników, Ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, Marię Magdalenę i św. Jana Chrzciciela czy Widzenie św. Huberta.

Oryginalną szopkę XXI wieku stworzyła czeska firma AVT Group. Szopka  wykonana jest z drewna. Figurki ożywają za pomocą nowoczesnej techniki audiowizualnej. Drewno zmienia kolor, obraz porusza się. Można zobaczyć migocący ogień, świecącą aureolę czy padające płatki śniegu. Projekcje odbywają się w dwóch trybach – dziennym i nocnym, towarzyszy im muzyka. Szopkę można zobaczyć przed siedzibą firmy, w miejscowości Říčany pod Pragą, a także na stronie internetowej Digitální betlém – AVT Group.

Warto obejrzeć czeskie szopki betlejemskie w małej fotogalerii poniżej.

Źródło:CzechTourism