Ministrowie Czaputowicz i Petříček 27.05.2020 Praga

Spotkanie szefów dyplomacji Czech i Polski

Kwestie dwustronne, współpraca w walce z koronawirusem, plany odmrażania gospodarek, rozluźnienie kontroli na granicach, przyszłość kopalni Turów, a także aktualne tematy w ramach Grupy Wyszehradzkiej to najważniejsze punkty spotkania szefów czeskiej i polskiej dyplomacji, do którego doszło w środę w Pradze. 

„Głównym tematem rozmów była kwestia otwarcia naszych granic. Przede wszystkim nasze regiony domagają się otwarcia kolejnych przejść granicznych w województwach libereckim i kralovohradeckim. W pierwszej kolejności chcielibyśmy, aby strona polska rozważyła otwarcie dodatkowych przejść”– powiedział minister Tomáš Petříček. Ministrowie poruszyli także kwestię tranzytu obywateli polskich przez Czechy. Szef czeskiej dyplomacji poinformował ministra Jacka Czaputowicza o planie dotyczącym otwarcia czeskich granic z tymi krajami, które mają podobną sytuację epidemiczną jak Republika Czeska. Miałoby do tego dojść w pierwszej połowie czerwca.

Oprócz pandemii ministrowie omówili dziś także przyszłość kopalni w Turowie. „Projekt ten jest monitorowany po stronie czeskiej w obawie o jego możliwy wpływ na jakość środowiska naturalnego. Poprosiłem pana ministra o lepszą komunikację w tej sprawie, chętnie zapoznamy się z bardziej szczegółowymi informacjami” – podsumował szef czeskiej dyplomacji.

Wreszcie ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której obecnie prezydencję sprawuje Republika Czeska. Po niej w lipcu przewodnictwo przejmie Polska. – Warszawa dołoży wszelkich starań, aby wspólnie przezwyciężyć kryzys wywołany przez pandemię – podkreślił minister Jacek Czaputowicz. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że w 2020 roku przypada 30-lecie współpracy wyszehradzkiej, a jej sukces w znacznej mierze wynika z wysiłków czterech państw na rzecz koordynacji swoich stanowisk na forach organizacji międzynarodowych. – Przez te lata wypracowaliśmy sobie dobrą markę – dodał minister Czaputowicz.

Ostatnim tematem środowego spotkania były stosunki transatlantyckie i bieżący rozwój stosunków z Rosją i Chinami. Minister Czaputowicz poparł czeską dyplomację w sprawie pomnika marszałka Koniewa. „Było to bardzo agresywne naruszenie wolności i suwerenności Republiki Czeskiej” – powiedział minister Czaputowicz. „Mogę przytoczyć podobny przykład, jaki mieliśmy ostatnio w naszych stosunkach z Rosją, kiedy w Twerze usunięto dwie tablice pamiątkowe. Jedna była poświęcona ofiarom reżimu Stalina, a druga zamordowanym polskim oficerom. Odbieramy to jako próbę reinterpretacji historii świata. Uważamy, że musimy się temu razem zdecydowanie sprzeciwić” – dodał polski minister.