Informacje polskiego MSZ dla podróżujących do Czech
Bezpieczeństwo
Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię. MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne. W związku z pojawieniem się potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa w Republice Czeskiej podjęto szereg działań o charakterze prewencyjnym mających na celu ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.
WOBEC ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI ZALECA SIĘ:
W Republice Czeskiej obowiązuje I (w czterostopniowej, od 0 do III, skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest zdaniem władz miejscowych niewielkie, ale obowiązują wprowadzone przez rząd zwiększone środki bezpieczeństwa. Przebywającym na terenie Republiki Czeskiej zaleca się zachowanie ogólnej czujności. Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych i autobusowych, w restauracjach, sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów, czy też do pokojów hotelowych. Zaleca się nie pozostawianie cennych przedmiotów bez odpowiedniego nadzoru. W przypadku utraty dokumentów podróży (dowodu osobistego lub paszportu) należy niezwłocznie powiadomić najbliższy komisariat policji oraz zgłosić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pradze lub do Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie w celu zgłoszenia utraty dokumentu/ów podróży (dowodu osobistego, paszportu). Telefony dyżurne: policja 158, policja miejska 156, pogotowie 155, straż pożarna 150, nr alarmowy 112, pogotowie górskie non stop +420 1210. MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
- unikanie w miarę możliwości przebywania w dużych skupiskach ludzi w miejscach publicznych,
- szczególną dbałość o higienę osobistą/dezynfekcję rąk,
- zapoznanie się z aktualnymi informacjami publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej,
- stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatele UE nie potrzebują pozwolenia na pobyt, mają jednak obowiązek zgłosić pobyt na posterunku policji ds. cudzoziemców (Služba cizinecké policie) właściwym dla miejsca zamieszkania, jeżeli zamierzają przebywać w RCz powyżej 30 dni. Należy to uczynić przed upływem 30 dni od wjazdu do RCz. Obowiązek ten nie dotyczy osób, które zostały zarejestrowane przez przedstawiciela obiektu noclegowego, np. w hotelu, w którym mieszkają. Przy pobycie dłuższym (np. z powodu zatrudnienia, studiów, prowadzenia działalności gospodarczej) obywatel UE może wystąpić z wnioskiem o wydanie karty czasowego pobytu. Wniosek taki można złożyć na każdym oddziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCz http://www.mvcr.cz/. Zalecane jest składanie wniosków o wydanie karty czasowego pobytu do oddziałów właściwych względem miejsca pobytu osoby wnioskującej.
Ubezpieczenie, zdrowie
Od 1 stycznia 2006 r. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E111, umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Polsce. EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie niezbędnych świadczeń zdrowotnych i dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych prywatnych ubezpieczeń medycznych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również istotne np. w przypadku konieczności transportu medycznego (świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ. W Republice Czeskiej obowiązuje opłata za wizytę na oddziałach pogotowia ratunkowego w wysokości 90,-CZK. Ratownictwo górskie w Republice Czeskiej jest odpłatne. Zalecane jest posiadanie polisy prywatnego ubezpieczenia pokrywającej świadczenia związane z wypadkiem narciarskim lub uprawianiem turystyki górskiej. Ratownictwo górskie w Republice Czeskiej jest odpłatne. Zalecane jest posiadanie polisy prywatnego ubezpieczenia pokrywającej świadczenia związane z wypadkiem narciarskim lub uprawianiem turystyki górskiej.
Informacje dla kierowców
W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Kierujący pojazdem na terytorium RCz zobowiązany jest do:
- używania świateł mijania przez cały rok,
- jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach),
- przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu oraz 36 kg wagi w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa,
- posiadania w wyposażeniu samochodu apteczki, kamizelki odblaskowej, trójkąta odblaskowego, kompletu zapasowych żarówek – po jednej do oświetlenia punktów zewnętrznych pojazdu, bezpieczników do auta – po jednym z każdego rodzaju, klucza do kół i podnośnika do auta, koła zapasowego lub w przypadku braku koła zapasowego kompletu naprawczego do opon,
- używania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca, o ile na drodze znajduje się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu lub warunki pogodowe mogą wskazywać, że podczas podróży może pojawić się ciągła warstwa śniegu, lodu lub szronu, korzystania z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy,
- w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu umożliwiającego przejazd pojazdów ratowniczych,
- powiadamiania policji o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a także gdy doszło do uszkodzenia zdrowia, spowodowania szkód w kolizji drogowej wobec osób trzecich lub powstania szkód przekraczającej wartość 100000,- CZK,
- bezwzględnego ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
- Za niestosowanie się do obowiązków kierującemu pojazdem grozi mandat karny do 5000,-CZK.
- Prawo Czeskie zabrania:
- używania w pojeździe antyradarów,
- zatrzymywania się i parkowania w miejscach wyznaczonych dla inwalidów,
- korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego,
- Za niestosowanie się do powyższych zakazów kierującemu pojazdem grozi mandat karny do 10000,-CZK.
- Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze. Wykroczeniem drogowym jest przekroczenie dozwolonej prędkości już o kilka km/h. Mandaty za przekroczenie prędkości oscylują pomiędzy 1500-10000,-CZK. Przy znaczącym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, tzn. o 20 km/h w terenie zabudowanym i o 30 km/h poza, można również otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na terenie RCz na okres od 1 do 6 miesięcy.
- Dopuszczalna prędkość jazdy (o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej):
- 130 km/h po autostradach na terenie Republiki Czeskiej,
- 110 km/h na drogach szybkiego ruchu
- 50 km/h w terenie zabudowanym,
- 90 km/h poza terenem zabudowanym.
- winieta 10-dniowa – 310,-CZK,
- winieta miesięczna – 440,-CZK,
- winieta roczna – 1500,-CZK
- braku lub niewłaściwego wypełnienia winiety,
- braku odcinka kontrolnego,
- przy naklejeniu winiety w złym miejscu,
- nie naklejenia kuponu na szybie.
Cło
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.
Przepisy prawne
Na terenie Republiki Czeskiej posiadanie wwóz, wywóz i udostępnianie jakiejkolwiek, nawet minimalnej ilości narkotyków czy środków odurzających jest niezgodne z obowiązującym prawem i podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
Przydatne informacje
Polski złoty jest wymienialny w większości kantorów (směnárna) na terenie RCz. Ważne: Przy wymianie walut w kantorach wymiany walut może zostać pobrana opłata od transakcji wymiany waluty w wysokości 28%. Informacja o pobieranym podatku od wymiany walut powinna znajdować się na tablicy wymiany walut w kantorach. Osoby planujące podróż do Pragi samochodem powinny pamiętać, że w praskim śródmieściu obowiązuje płatna strefa parkowania, która została podzielona na trzy kolory: pomarańczowy, zielony oraz niebieski. Strefa niebieska została zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców posiadających specjalny abonament i pozostawienie samochodu w miejscu oznaczonym niebieskimi pasami może zakończyć się otrzymaniem mandatu oraz unieruchomieniem samochodu lub odholowaniem samochodu na płatny parking.
Ostatnia modyfikacja: 12.03.2020 17:09 Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy)