Czeski zespół Verona – od popu do dojrzałości

Zaczynali w czasach, gdy czeska scena taneczna dopiero budowała swoją tożsamość. Przez ponad dwie dekady zespół Verona zdołał nie tylko zdobyć serca słuchaczy w Czechach i na Słowacji, ale też dotrzeć do fanów w Europie i Azji. Choć przez lata ich brzmienie ewoluowało, pozostali wierni jednej zasadzie: muzyka musi poruszać.

Początki. Gdy wszystko zaczęło się „Náhodou”

Zespół Verona powstał w 2002 roku. Za jego założeniem stał Petr Fider – producent, kompozytor i gitarzysta, który zaprosił do współpracy młodą wokalistkę Markétę Jakšlovą. Jej talent wypatrzyła nauczycielka śpiewu z praskiego konserwatorium Lída Nopová. Paradoksalnie, choć Jakšlová przygotowywała się do egzaminów wstępnych, ostatecznie na uczelnię nie trafiła – zdecydowała się na karierę estradową.

Debiutancki album „Náhodou” (2002) okazał się strzałem w dziesiątkę. Szczególną popularnością cieszył się tytułowy singiel, który przez wiele tygodni królował na antenach czeskich rozgłośni. Z tej samej płyty pochodziły również „Krásnej den” i „Co nejdýl”, które utwierdziły pozycję Verony jako jednego z najbardziej obiecujących projektów popowo-tanecznych początku dekady.

Przełom i nagrody. „Nejsi sám” i sukces na Słowacji

Już rok później grupa wydała kolejny album – „Nejsi sám”. Promowany podczas koncertu niemieckiej grupy Scooter, tytułowy utwór zdobył szerokie uznanie, a nagrania z tego występu posłużyły jako materiał do teledysku.

2004 rok przyniósł zespołowi pierwsze duże wyróżnienie – tytuł „Skokan roku” w plebiscycie Český slavík. W tym samym czasie Verona z powodzeniem weszła na rynek słowacki, publikując kompilację „Náhodou nejsi sám”, która zawierała najlepsze utwory z pierwszych dwóch albumów.

Z tanecznych parkietów na europejskie listy przebojów

Trzeci album „Jen tobě” (2005) przyniósł anglojęzyczny utwór „Life Is Fun” – wersję przeboju „Nejsi sám”, a teledysk do kolejnego singla „Den co den” został zrealizowany w Egipcie.

Prawdziwym przełomem była jednak płyta „Girotondo” (2006), której tytułowy singiel został nagrany po włosku – autorem tekstu był włoski artysta Davide Mattioli. To wtedy do zespołu na stałe dołączyli doświadczeni współpracownicy, m.in. Viktor Dyk (czeskie teksty) i Tom Malár (wersje anglojęzyczne).

W 2007 roku singiel „You Gotta Move On” wszedł do list przebojów w Norwegii, Bułgarii i na Węgrzech. To rzadki sukces jak na czeski projekt popowy, który zwykle koncentrował się na rynku lokalnym.

Best of, sukces w Polsce i tournée w Chinach

W 2008 roku ukazała się składanka „Best of”, wzbogacona o premierowe utwory „Stay With Me” i cover piosenki Lenki Filipovej „Za všechno může čas”. Rok później Verona nagrała wideoklip w Polsce do utworu „Do You Really Wanna Know” – co ciekawe, był on również grany w kilku polskich stacjach radiowych.

Największy przebój tamtego okresu – „Ztracená bloudím” – zdobył nagrodę OSA za najpopularniejszą czeską piosenkę roku. Równie dobrze przyjęto singiel „Hey Boy”, wydany przez renomowany niemiecki label Ministry of Sound. W efekcie zespół ruszył w trasę koncertową… po Chinach.

Transformacja: od dyskotek do sceny muzycznej

Wraz z kolejnymi albumami, takimi jak „Den otevřených dveří” (2011) i „Meziprostor” (2014), zespół zaczął eksperymentować z brzmieniem. Pojawiły się ambitniejsze produkcje i rezygnacja z występów w klubach tanecznych. „Nie chcemy już grać na dyskotekach” – ogłosili członkowie Verony, stawiając na większe wydarzenia i festiwale.

Teledyski kręcono m.in. w Niemczech, Danii i Holandii. Szczególną popularnością cieszył się „Endless Day”, który dotarł na szczyty czeskich list.

Nowe otwarcie: zmiana wokalistki i nowe brzmienia

W 2017 roku Markéta Jakšlová ogłosiła odejście z zespołu, tłumacząc decyzję chęcią poświęcenia się rodzinie i solowemu projektowi Marqet. Jej miejsce zajęła w 2018 roku Veronika Stýblová, znana z występów w czeskim „SuperStar” i z ról musicalowych.

Nowa wokalistka wniosła świeżą energię, co słychać m.in. w singlach „Complicated” i „Parabola”. Grupa nie zrezygnowała z charakterystycznego, taneczno-popowego stylu, ale dojrzałość aranżacyjna i lepsza produkcja wskazywały, że Verona stawia na rozwój.

Dorobek, który się nie starzeje

Do dziś Verona wydała dziewięć albumów studyjnych i kilka kompilacji, a jej największe przeboje mają miliony wyświetleń w serwisach streamingowych. Wśród nich nie sposób nie wymienić „Náhodou”, „Nejsi sám”, „Stay with Me”, „Ztracená bloudím” czy „Hey Boy”.

– Ewolucja to nasz znak rozpoznawczy. Choć nie każdemu się to podoba, nie stoimy w miejscu – mówił Petr Fider w jednym z wywiadów.

Muzyczna Verona – marka sama w sobie

Choć dla polskiego odbiorcy czeski pop wciąż jest stosunkowo mało znany, Verona zasługuje na uwagę jako jeden z najbardziej konsekwentnych i profesjonalnych projektów muzycznych w regionie. Od debiutu minęło już ponad 20 lat, a zespół nadal nagrywa, koncertuje i gromadzi nowych fanów – nie tylko w Czechach.

W czasach, gdy wielu artystów zmienia stylistykę jak rękawiczki, Verona pokazuje, że można się rozwijać i zaskakiwać, nie tracąc tożsamości.

Oficjalna strona zespołu wraz z planem występów w 2025 roku: www.veronamusic.cz; kanał YouTube: VeronaMusic official – YouTube. 3 maja 2025 Verona wystąpi podczas Mega KissParty w Ostrawie (Akce | Radio Kiss).

Źródła: Wikipedia; PraKultura; Hudební skupiny; Musicserver.cz