Turyści mogą zwiedzać barokowe kościoły broumovskie

Klasztor Broumovsky lub opactwo benedyktynów św. Václava to imponujący kompleks barokowy, położony w samym centrum miasta Broumov na skalistym cyplu nad rzeką Stěnavą w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumovsko. 

Klasztor został zbudowany przez zakon benedyktynów na miejscu pierwotnej gotyckiej twierdzy w pierwszej połowie XIV wieku. Barokową przebudową zajęli się światowej sławy architekci Kryštof Dientzenhofer i jego syn Kilián Ignác. Przez wiele stuleci klasztor pełnił funkcję duchowego, gospodarczego i edukacyjnego centrum regionu – w gimnazjum klasztornym studiowali m.in. pierwszy czeski arcybiskup Arnošt z Pardubic, patriota Bohuslav Balbín i pisarz Alois Jirásek.

Klasztor Broumov to gościnne miejsce edukacji, sztuki, dialogu, spotkania i współpracy. Inspiruje zwiedzaniem monumentalnego przykładu czeskiej architektury barokowej, a także żywym programem i kulturą. Na terenie pomnika działa Broumovskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne – europejska instytucja promująca kreatywność, pewność siebie i tolerancję.

Trasa zwiedzania z zabytkowymi wnętrzami czynna jest przez cały rok, codziennie – z wyjątkiem wcześniej ogłoszonych dni. Na terenie klasztoru można również odwiedzić ogólnodostępny ogród klasztorny, kawiarnię klasztorną Café Dientzenhofer, restaurację U Tří rúzí, Galerię Dziecięcą Lapidárium lub Galerię Domową znajdującą się w ogrodzie klasztornym. Istnieje także możliwość noclegu bezpośrednio w zespole barokowym, w odnowionych celach klasztornych Pensjonatu. 

Informacje o kościołach można znaleźć na stronie https://www.klasterbroumov.cz/

Aby zobaczyć zdjęcie w większym formacie, wystarczy w nie kliknąć.

Fot. 1, 4, 6 – UPVISION, fot. 2 – Michal Vitásek, fot. 3, 5 – Jan Záliš

Źródło:CzechTourism