Święto Narodowe Republiki Czeskiej 28 października 2023

Republika Czeska świętowała powstanie Czechosłowacji

Republika Czeska obchodziła dziś 105. rocznicę powstania niepodległej Republiki Czechosłowackiej. W całym kraju odbyły się uroczystości okolicznościowe upamiętniające dzień niepodległości. W Pradze na wzgórzu Vítkov pod Pomnikiem Narodowym tradycyjnie zebrali się politycy, dyplomaci, przedstawiciele wojska, weterani wojenni. Przybył również prezydent Petr Pavel.

Zgodnie z programem na ten świąteczny dzień prezydent Pavel złożył również wieniec pod pomnikiem Tomáša Garrigue Masaryka na Placu Hradczańskim. Wydarzenie obserwowało ok. sto osób witając prezydenta oklaskami. W samo południe na Zamku Praskim głowa państwa czeskiego i naczelny dowódca sił zbrojnych mianował 16 żołnierzy i członków sił bezpieczeństwa do stopnia generała. Wieczorem prezydent Pavel wręczył odznaczenia państwowe 62 osobistościom. Uhonorował m.in. byłego premiera Petra Pitharta, byłego ministra spraw zagranicznych Karela Schwarzenberga i piosenkarkę Martę Kubišovą.

przemówieniu, które wygłosił w Sali Władysława przed ceremonią wręczenia nagród, prezydent podkreślił powody zdrowego poczucia świadomości narodowej, mówił o znaczeniu czeskiego członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Według niego największym bogactwem Czech są ludzie. „To studenci, przedsiębiorcy, innowatorzy, ale także lekarze i ratownicy medyczni, żołnierze i policjanci, nauczyciele wszystkich szczebli i ci, którzy zarabiają na życie własnymi rękami. Krótko mówiąc, każdy, kto podchodzi do tego, co robi, pozytywnie i uczciwie. Jeśli będziemy w stanie odpowiednio rozwijać to ludzkie bogactwo, będziemy mieli to, czego potrzeba, aby grać w pierwszej lidze na świecie – powiedział prezydent Pavel. Według opinii gości wręczeniu nagród państwowych towarzyszyła radosna atmosfera. 

Premier rządu czeskiego Petr Fiala, a także przewodnicząca Izby Deputowanych Markéta Pekarová Adamová, przewodniczący Senatu Miloš Vystrčil oraz minister obrony Jana Černochová złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i uczcili pamięć poległych żołnierzy minutą ciszy. Podczas uroczystości odbył się również przelot wojskowych śmigłowców i myśliwców Gripen. Podczas uroczystości premier Fiala wygłosił również krótkie przemówienie. „Dzisiejszy dzień nie powinien być postrzegany jako przypomnienie czegoś, co już nie istnieje, ale jako święto ciągłości i demokracji w ogóle. Świętujemy m.in. to, że nasz naród przetrwał wszystkie kryzysy. Że wciąż tu jesteśmy. Że mamy przed sobą otwartą przyszłość, którą możemy sami wybrać” – powiedział, dziękując wszystkim, którzy w swojej codziennej pracy starają się, aby Republika Czeska odnosiła sukcesy. „Chcę z całego serca podziękować tym, którzy poświęcają czas dzieciom w szkołach, którzy troszczą się o innych, którzy pomagają ludziom w sytuacjach ekstremalnych, którzy bronią naszego bezpieczeństwa” – powiedział premier.

W całym kraju odbywały się również inne imprezy związane z rocznicą powstania Czechosłowacji, takie jak koncerty, wystawy, pokazy filmowe i wykłady. Ambasady czeskie na całym świecie organizowały również spotkania i recepcje dla zaproszonych gości. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Pradze Jennifer Bachus wyraziła swoje gratulacje dla Czech i podkreśliła silne więzi przyjaźni i partnerstwa między oboma krajami. W Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie Miroslav Kolatek, Chargé d’Affaires a.i., podkreślił m.in. znakomity poziom obecnych stosunków polsko-czeskich. 

28 października to dzień, w którym obywatele Republiki Czeskiej mogą być dumni ze swojej historii i kultury, a także spojrzeć z nadzieją w przyszłość. To dzień przypominający o wartościach wolności, demokracji i praw człowieka, które są fundamentem współczesnej Europy.