Jízdenka na léto Kolei Czeskich już w przedsprzedaży

České dráhy (Koleje Czeskie) rozpoczęły dziś przedsprzedaż Jízdenky na léto czyli biletu na lato. Podróżni mogą z niego korzystać podczas wakacyjnych wyjazdów między 1 lipca a 31 sierpnia b.r. W okresie ważności Jízdenka umożliwia swobodne podróżowanie trasami Českých drah. Pasażerowie mogą wsiąść do pociągu w dowolnym miejscu i przejechać dowolną liczbę kilometrów. Bilet ten jest opłacalny zarówno na krótkie wycieczki krajoznawcze, jak i na dłuższe podróże do wakacyjnych kurortów.

„Jak co roku, w tym sezonie wakacyjnym również oferujemy sieciowe bilety letnie. Ich ogromną zaletą jest swobodne podróżowanie w okresie ich ważności. Podróżny może wsiąść do pociągu Českých drah w dowolnym momencie i miejscu, przejechać dowolną liczbę kilometrów, a następnie wysiąść tam, gdzie chce. Można przemierzać całą republikę wzdłuż i wszerz, zwiedzać zamki, pałace, historyczne miasta i ciekawe miejsca przyrodnicze, lub udać się na wakacje na drugi koniec kraju. W zeszłym roku z tej oferty skorzystało około 10 tysięcy podróżnych” – wymienia niektóre zalety biletu letniego Jiří Ješeta, członek zarządu i wiceprezes ds. przewozów pasażerskich.

Bilet na lato można nabyć na 7 lub 14 dowolnych kolejnych dni. W okresie ważności biletu umożliwia on swobodne podróżowanie połączeniami Českých drah (Kolei Czeskich) bez ograniczeń liczby połączeń lub pokonanych kilometrów. Jízdenka na léto jest ważna w drugiej klasie, ale można zrobić jednorazową dopłatę do pierwszej klasy. W przypadku pociągów z obowiązkową rezerwacją, należy wcześniej zarezerwować miejsce. Bilety są ważne od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r., a przedsprzedaż rozpoczęła się 15 czerwca. Podstawowa cena 7-dniowego biletu wynosi 1 390 koron czeskich (ok. 264 zł) , a 14-dniowego 1 990 CZK (ok. 378 zł) , dla posiadaczy specjalnych kart rabatowych In Karta z ważną aplikacją (np. IN 25, IN 50 itp.) obowiązuje preferencyjna cena 1 190 CZK (ok. 226 zł), odpowiednio 1 690 CZK (ok. 321 zł), a nowa zniżkowa opcja dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat, studentów w wieku od 18 do 26 lat, seniorów od 65 lat i niepełnosprawnych stopnia III kosztuje 695 CZK (ok. 132 zł) za 7-dniowy bilet i 995 CZK (o. 189 zł) za 14-dniowy bilet. Bilety są imienne i nie mogą być przenoszone na inne osoby.

Pociągiem również na lotnisko

Wiele osób na zagraniczne wakacje wyrusza samolotem. Z różnych miejsc w Czechach można podróżować pociągiem na lotnisko im. Václava Havla w Pradze, korzystając ze zniżkowych biletów powrotnych o przedłużonej ważności do 30 dni. Bilety Vlak+letiště Praha (Pociąg + Lotnisko Praga) można kupić z każdej stacji lub przystanku obsługiwanego przez pociągi Českých drah do stacji Praga Główna (Praha hl. n.), a ich częścią jest bilet na bezpośredni autobus Airport Expres na lotnisko im. Václava Havla. Są to bilety powrotne z wydłużonym okresem ważności 30 dni i zniżką 25% od elastycznego taryfowego podstawowego opłaty i 50% od opłaty za autobus Airport Expres. Bilety obowiązują w dalekobieżnych i regionalnych pociągach drugiej klasy. W pociągach z obowiązkową rezerwacją należy wykupić miejscówkę, w pozostałych pociągach dalekobieżnych zaleca się rezerwację miejsca. Bilety obowiązują w dalekobieżnych i regionalnych pociągach drugiej klasy.

Szczegółowe informacje o wszystkich rodzajach biletów Českých drah można znaleźć na stronie www.cd.cz.

Źródło:České dráhy