Koleją cały tydzień po Czechach za jedyne 890 koron.

Od piątku 1 lipca 2022 w Czechach kolejny już raz obowiązują wakacyjne Jízdenky na léto (bilety na lato). Z popularnej kolejowej sieciówki  można korzystać przez 7 lub 14 kolejnych dni.

„W okresie ważności umożliwia bezpłatne przejazdy na trasach Českých drah (Kolei Czeskich) bez ograniczenia liczby połączeń czy przebytych kilometrów, dzięki czemu można przejechać cały kraj w ciągu jednego tygodnia za parę koron. W zależności od wybranego rodzaju dokumentu, dzienny koszt podróży wyniesie od 78 do 127 koron. Przy obecnej cenie paliwa za tę kwotę samochodem przejedziecie około 30 do 50 kilometrów, pociągiem możecie podróżować np. z Chebu do Ostrawy. To prawie 600 kilometrów” – powiedział Michal Krapinec, prezes zarządu i dyrektor generalny Kolei Czeskich.

Podstawowa cena 7-dniowej Jízdenky na léto to 890 koron czeskich, a bilet 14-dniowy kosztuje 1290 koron czeskich (CZK). Mniej zapłacą posiadacze specjalnych kart rabatowych In Karta z ważną aplikacją (np. IN 25, IN 50 itp.). Dla nich przewidziano cenę promocyjną odpowiednio 790 lub 1090 CZK. Bilet na lato jest ważny w 2 klasie, ale istnieje również możliwość dokupienia czasowej lub jednorazowej dopłaty do 1 klasy. W przypadku pociągów z obowiązkową rezerwacją należy zapewnić sobie miejscówkę. Z wakacyjnej sieciówki można korzystać do końca sierpnia. 

České dráhy oferują również bilet grupowy (letní skupinová jízdenka), także ważny do końca sierpnia. Może z niego korzystać grupa do 5 osób, z czego najwyżej 2 osoby mogą mieć więcej niż 15 lat. Jednodniowy bilet kosztuje 699 CZK i podobnie obowiązuje w całej Republice Czeskiej. W tej cenie cała rodzina może wybrać się na wycieczkę z Moraw np. do Pilzna lub Chebu, a po drodze korzystać z nowych zestawów InterJet lub zaplanować wycieczkę do Muzeum Kolei Czeskich w Lužnej niedaleko Rakovníka, gdzie można zobaczyć wiele atrakcji, w tym ponad 30 lokomotyw, od wąskotorowych po supermocne pociągi towarowe z dwumetrowymi kołami. Z biletu grupowego można korzystać w każdy dzień tygodnia, zarówno w weekendy, jak i w dni robocze.

Jeszcze tańszą, regionalną wersję letnich biletów grupowych (letní skupinová jízdenka region) można kupić w Województwach: Środkowoczeskim (Středočeský), Morawskośląskim (Moravskoslezský), Południowoczeskim (Jihočeský), Pardubickim (Pardubický), Kralowohradeckim (Královéhradecký), Ołomunieckim (Olomoucký), Karlowarskim (Karlovarský), Liberckim (Liberecký), Zlińskim (Zlínský) oraz Wysoczyna (Kraj Vysočina). Cena biletu grupowego na lato w tych regionach waha się od 229 do 329 koron czeskich.

Letni bilet grupowy jest ważny jeden dzień i umożliwia nieograniczone przejazdy na trasach Kolei Czeskich w 2 klasie pociągów regionalnych i dalekobieżnych. W pociągach z obowiązkową rezerwacją należy wcześniej zarezerwować miejsce.

 

Podziękowania dla Sklepu FORT (al. NMP 20 w Częstochowie) za inspirację. Progi FORT-u można przekroczyć od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17, w soboty 10-14. Jest także strona internetowa: https://sklep.fort-mil.com.

Źródło:České dráhy