Stu wystawców, tysiąc sztuk żywego inwentarza. Startują Targi ANIMAL TECH

W dniach od 5 do 8 września w Centrum Wystawienniczym w Brnie (Republika Czeska) specjaliści i szeroka publiczność będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami dojarskimi oraz nowinkami technologicznymi z zakresu hodowli i technik rolniczych. W Pawilonach P i F odbywać się będą Międzynarodowe Targi Produkcji Zwierzęcej ANIMAL TECH oraz Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Uroczyste otwarcie będzie miało miejsce w niedzielę 5 września o godzinie 11:00 w hali wystawowej bydła mlecznego.

Oprócz ponad stu wystawców zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również prawie tysiąc przedstawicieli żywego inwentarza. „W Pawilonie P będą mogli obejrzeć kozy, świnie, owce oraz bydło, natomiast w hali F czekać będą na nich konie i wystawa pszczelarzy oraz stoiska z regionalnymi produktami gastronomicznymi, wyprodukowanymi przy wsparciu Województwa Południowomorawskiego” – powiedział rzecznik targów Jiří Palupa. Dodał, że bieżący rok jest rekordowy pod względem liczby prezentowanych zwierząt ras mlecznych.

„Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych i ANIMAL TECH jest pierwszym wydarzeniem targowym na tak dużą skalę, jakie odbywa się po prawie półtorarocznej przerwie w Brneńskim Centrum Wystawienniczym. Cieszę się, że sponsorzy i partnerzy targów przyjęli alternatywny termin i mieli chęci oraz odwagę do zorganizowania wystawy. Dowodzi to, że w obecnych warunkach targi mogą się już odbywać” – powiedział Jiří Kuliš, dyrektor generalny Targów Brneńskich.

Mistrzostwa, zawody i przeglądy zwierząt gospodarskich

Wielką atrakcją zarówno dla obeznanej w temacie publiczności, jak i dla laików, są mistrzostwa i pokazy konkursowe zorganizowane we współpracy z Czeskim Związkiem Hodowców Bydła Mięsnego, Związkiem Hodowców Bydła Holsztyńskiego, Czeskim Związkiem Hodowców Bydła Simentalskiego, Czeskim Związkiem Hodowców Drobnego Bydła Mlecznego, Związkiem Hodowców Bydła Normandzkiego, Związkiem Hodowców Owiec i Kóz oraz Związkiem Hodowców Trzody Chlewnej. „Przygotowaliśmy krajowe mistrzostwa bydła mięsnego, holsztyńskiego, jersey i braunvieh. Odbędą się również pokazy konkursowe szeroko reprezentowanego bydła simentalskiego i normandzkiego” – poinformowała dyrektor projektu Lucie Vymazalová.

Wśród odwiedzających zostanie także przeprowadzona ankieta Miss Sympatie, zorganizowana we współpracy z wydawnictwem Profipress. „Odwiedzający wybiorą najbardziej sympatycznych przedstawicieli bydła mięsnego i mlecznego” – wyjaśnił Palupa.

Dla rodzin z dziećmi niewątpliwą atrakcją będzie ścieżka dydaktyczna Zemědělství žije! (Rolnictwo żyje!), której celem jest uświadamianie o znaczeniu i niezastępowalności rolnictwa, a także wystawa O krávě (O krowie), skupiająca się na historii współistnienia człowieka i bydła. Zwiedzający będą również mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym Animal Profi Press Photo – nagrodzone zostaną najciekawsze zdjęcia zrobione w pawilonach, do wygrania jest m. in. telefon komórkowy.

Czterodniowy program dla miłośników koni

W Pawilonie F będzie można zobaczyć ponad dziewięćdziesiąt koni. „Przez cały czas trwania wydarzenia na zwiedzających będzie czekał program westernowy, przeglądy hodowlane, pokazy jeździeckie oraz woltyżerka” – dodała Vymazalová. Nie zabraknie także wyjątkowych ras koni, takich jak kolumbijskie paso fino, po raz pierwszy w Brnie zaprezentowane zostaną także konie islandzkie. „Główną atrakcją przewidzianą na środę jest występ zespołu kaskadersko-teatralnego Štvanci” – zaprasza Palupa. Na arenach konnych znajdować się będą również stoiska ze sprzętem jeździeckim oraz odzieżą i pamiątkami.

Produkty pszczelarskie

Miód, produkty pszczelarskie oraz sprzęt dla bartników będzie można nabyć w Pawilonie F. Nie zabraknie także specjalistycznych książek z wydawnictwa Brázda. „Najwięcej uwagi zostanie poświęcone pszczelarzom w niedzielę, na kiedy przygotowaliśmy cieszące się dużą popularnością wykłady pszczelarskie” – zaznaczył Palupa.

X Środkowoeuropejski Kongres Weterynaryjny

7 września w pawilonie P odbędzie się jubileuszowy X Środkowoeuropejski Kongres Weterynaryjny poświęcony zwierzętom hodowlanym. Szacuje się, że weźmie w nim udział co najmniej stu lekarzy weterynarii. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej kongresu (www.cevc.cz).

Grupy zorganizowane odwiedzą targi na bardziej przystępnych warunkach

Hale wystawowe będą czynne od godziny 9:00 do 18:00, w środę natomiast do 17:00. Cena biletu normalnego to 180 koron, ulgowego – 130 koron. „Najlepiej kupić bilet w Internecie, gdzie będzie kosztował tylko 110 koron. Dzięki temu będzie można uniknąć kolejek do kas” – doradził Palupa.

Brneńskie Centrum Wystawiennicze przygotowało korzystniejsze warunki dla grup zorganizowanych (powyżej piętnastu osób). Od niedzieli do środy uczestnicy takich grup zapłacą za wstęp 60 koron, a ostatniego dnia będą mogli odwiedzić targi bezpłatnie. Oferta ta dotyczy również szkół.

Aby odwiedzić targi, goście muszą spełnić warunki systemu O-N-T [Szczepienie, Ozdrowienie, Test – posiadanie zaświadczenia o szczepieniu, przebyciu zakażenia, bądź negatywnego wyniku testu] oraz przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa. Szczegóły można znaleźć na stronie www.bvv.cz/bezpecnost.

„Dla większego komfortu odwiedzających, którzy muszą wykonać test na covid-19, stworzyliśmy dwa punkty testowe bezpośrednio w Centrum Wystawienniczym. Zainteresowani będą mogli tam za 50 koron wykonać test, którego wynik posłuży do wejścia na teren targów danego dnia” – poinformował Jaroslav Bílek, rzecznik Targów Brneńskich. Dodał, że stanowiska testowe znajdują się przed wejściem do pawilonu P i pawilonu V, oraz że nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować.

Więcej informacji (w języku czeskim): www.animaltech.cz, www.vystavazvirat.cz

Tłumaczenie z j. czeskiego: Jerzy Bernat