Minister czeskiego MSZ odwołany

Tomáš Petříček nie jest już szefem czeskiego MSZ

Tomáš Petříček nie jest już ministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej. O odwołaniu ze składu rządu Petříček dowiedział się na dzisiejszym wieczornym spotkaniu z szefem partii ČSSD (Czeska Partia Socjaldemokratyczna)  i wicepremierem Janem Hamáčkiem. Jak spekulują media, nowym szefem czeskiego MSZ ma zostać obecny minister kultury Lubomír Zaorálek. Pełnił już funkcję szefa czeskiej dyplomacji od 29 stycznia 204 do 13 grudnia 2017 w rządzie Bohuslava Sobotki

„Mogę potwierdzić, że o moim odwołaniu dowiedziałem się na spotkaniu z Janem Hamáčkiem” – napisał Petříček w SMS-ie dla ČTK. W niedzielnym wywiadzie dla Blesk.cz prezydent Miloš Zeman powiedział, że nie zwlekałby z odwołaniem Petříčka, gdyby zaproponował ją premier Andrej Babiš. Zeman od dawna zabiegał o zmianę na stanowisku szefa dyplomacji. Petříček uważa, że ​​prezydent jest zirytowany zwracaniem uwagi na zagrożenia bezpieczeństwa związane z przetargiem na budowę bloku w Elektrowni Jądrowej Dukovany oraz odmową szczepień niecertyfikowanymi szczepionkami rosyjskimi lub chińskimi. 

W piątek Petříček przegrał w wyborach na przewodniczącego ČSSD, w których wystąpił przeciwko Hamáčkowi. Szef socjaldemokracji oświadczył wówczas, że nie dał „czeku in blanco” żadnemu ministrowi aż do wyborów parlamentarnych. Petříček powiedział następnie dziennikarzom, że nie rozmawiał z wicepremierem Hamáčkiem na temat spekulacji o końcu pracy w MSZ. Dodał, że nie trzyma się kurczowo ministerialnego stołka. „Nie upieram się przy stanowisku ministra. Chcę dalej pracować dla socjaldemokracji, czy to w ministerstwie spraw zagranicznych, czy gdzie indziej, to zależy od nowego kierownictwa ”- odpowiedział minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček przed swoim odwołaniem na iDNES.cz.

Jak potwierdzają źródła Seznam Zprávy, ČSSD zaczęła ostatnio przeprowadzać ankiety dotyczące swoich czołowych przedstawicieli, a Petříček nie wypadł w nich najlepiej. „Musimy przyciągnąć lewicowych wyborców z praskich osiedli. Ludzie sympatyzujący z Tomášem Petříčkiem nie będą już głosować na ČSSD” – powiedziało redakcji anonimowe źródło.

Hamáček ma ogłosić zmiany na stanowisku szefa czeskiej dyplomacji podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Przekazanie resortu odbędzie się najprawdopodobniej w środę. 

Na podstawie informacji zaczerpniętych ze stron: Aktuálně.czSeznam ZprávyCzeska Agencja Prasowa ČTK, iDNES.cz