Pamiątkowy medal poświęcony Karolowi

Pamiątkowy medal poświęcony Karolowi IV dla każdego Czecha

Na rynku numizmatycznym pojawił się pamiątkowy medal poświęcony Karolowi IV. Teraz każdy obywatel Czech może otrzymać okolicznościowe tłoczenie całkowicie za darmo. Nowy bezpłatny krążek znajduje się w ofercie czeskiej Skarbnicy Narodowej, która jest jego wydawcą i jednocześnie wyłącznym dystrybutorem.

Projekt, mający przede wszystkim wymiar edukacyjny, jest realizowany przez Skarbnicę Narodową od sześciu lat. Okolicznościowe tłoczenia oferowane są za darmo lub za symboliczną cenę. Wydawca przypomina na oryginalnych medalach ważne osobistości. Dzięki temu umożliwia Czechom poznanie przełomowych wydarzeń historycznych. 

„Pamiątkowe numizmaty nie są zatem przeznaczone wyłącznie dla kolekcjonerów czy numizmatyków, ale dla wszystkich tych, którzy są dumnymi patriotami i chcą zachować materialną pamiątkę o osobowościach i wydarzeniach, dzięki którym kształtowała się narodowa historia w kierunku dobrobytu i rozkwitu” – komentuje projekt Stanislav Máša, dyrektor Skarbnicy Narodowej.

Karol IV – największy Czech pokazany przez słynnego medaliera Vladimíra Oppla

Tegorocznego tematu Skarbnica Narodowa poszukiwała w późnym średniowieczu. Na motyw pamiątkowego medalu wybrała portret Karola IV, najpopularniejszego władcy w czeskiej historii. Karol IV Luksemburski był królem Czech i cesarzem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. To on poszerzył ziemie Korony Czeskiej i na zawsze zmienił nie tylko oblicze wielu miast, ale także tożsamość narodu czeskiego. W tym roku mija 705. rocznica urodzin monarchy.

Czechom o rozległej spuściźnie Ojca Narodu wciąż przypominają klejnoty architektury rozsiane po całym kraju. Spośród wielu można wymienić np. Zamek Praski, Nowe Miasto w Pradze, Most Karola, Uniwersytet Karola, Karlštejn i wiele innych. Skarbnica Państwowa przygotowała bezpłatną emisję okolicznościową poświęconą Karolowi IV. To osobista pamiątka, dzięki której przyszłe pokolenia będą mogły poznać historyczne dziedzictwo po najsilniejszym czeskim władcy. 

Autorem pamiątkowego krążka miedziowo-niklowego jest wybitny rzeźbiarz i medalier Vladimír Oppl. Awers bezpłatnego medalu zdobi portret Karola IV z koroną i berłem.

Dominantą rewersu jest ozdobny inicjał „K”, rozpoczynający większość dokumentów i rozporządzeń Karola IV.

Inicjał otoczony jest stylizowaną koroną z liliami, krzyżem koronacyjnym i fiołkami. W kręgu medalu wybity jest rok urodzenia i rok śmierci monarchy oraz napis „CÍSAŘ KAREL IV”.

Okolicznościowe tłoczenie bezpłatne dla każdego Czecha. Przesyłka za darmo. 

Pamiątkowy medal poświęcony Karolowi IV wybity z miedzioniklu ma rozmiar 30 mm i waży 11 g. Będzie dystrybuowany całkowicie bezpłatnie. Każdy obywatel Republiki Czeskiej może zamówić online lub telefonicznie tylko jeden egzemplarz. Zamówienie pamiątki nie obliguje do dalszych zakupów ani nie powoduje innych zobowiązań. 

Pakiet premium za jedyne 199 koron czeskich!

Zamówienie w Skarbnicy Narodowej można poszerzyć o specjalny zestaw w cenie 199 CZK. To pakiet premium, który oprócz bezpłatnego pamiątkowego medalu zawiera również Certyfikat Autentyczności, wielkoformatowy plakat z drzewem genealogicznym Karola IV, metalową odznakę z flagą Czechosłowacji oraz album do przechowywania i eksponowania numizmatów. Wraz z pamiątkowym tłoczeniem klienci otrzymają ofertę innych medali, którymi można wypełnić klaser i tym samym stworzyć kompleksową kolekcję pamiątkowych tłoczeń, przypominających przełomowe momenty w życiu Karola IV.

Oferta bezpłatnych medali okolicznościowych jest ograniczona. Czesi mogą zamówić swój egzemplarz na stronie www.cesky-kral.cz.

Pamiątkowy medal poświęcony Karolowi

Fot.: materiały prasowe Národní Pokladnice