W Czechach nowe obostrzenia

Zaostrzone środki w Czechach od 14 października

Od środy 14 października w Czechach zostaną zaostrzone środki mające pomóc w zwalczania epidemii. Ich zakres został zatwierdzony przez rząd Andreja Babiša na posiedzeniu w poniedziałek 12 października 2020 r. Czeska władza postanowiła również uwolnić z rezerw państwowych 190.000 półmasek filtrujących FFP2 i milion maseczek dla osób niepełnosprawnych, a także zezwoliła na wydanie 205 milionów koron czeskich na zakup remdesiviru.

Po trwających cały dzień rozmowach z ekspertami, partnerami społecznymi i przedstawicielami opozycji rząd uzgodnił nowe środki kryzysowe, które mają odwrócić niekorzystny rozwój pandemii COVID-19. „Zasadniczo od rana omawialiśmy te obostrzenia, na które się zdecydowaliśmy, i mamy świadomość, że mamy jedną próbę. Jedną próbę, która musi się udać. Udać tak, abyśmy tym razem zapanowali nad wzrostem epidemii” – powiedział premier Andrej Babiš.

Od środy nie będzie mogło gromadzić, oprócz dokładnie określonych wyjątków, więcej niż sześciu osób w jednym miejscu. Niezależnie czy w pomieszczeniach, czy w przestrzeniach zewnętrznych. Klienci nie będą mogli wchodzić do restauracji, barów i podobnych punktów gastronomicznych, będzie można ich obsługiwać tylko przez specjalne okno do wydawania potraw. I to tylko do godziny 20:00. Wyjątkiem będą wyłącznie restauracje dla gości hotelowych oraz wesela i stypy. Wszystkie kluby muzyczne, taneczne, salony gry i inne kluby towarzyskie i dyskoteki muszą zostać zamknięte. Całkowicie zabronione będzie publiczne spożywanie napojów alkoholowych.

Nastąpią również zmiany w funkcjonowaniu placówek szkolnych. Po drastycznym ograniczeniu nauczania teoretycznego na uniwersytetach i szkołach średnich, od 14 października zostaną również całkowicie zamknięte szkoły podstawowe, grupy i kluby szkolne. „Ważne i pozytywne jest to, że już dziś wiemy, kiedy otworzymy te szkoły, a stanie się to 2 listopada, a od 26 października jest jeszcze tydzień przerwy świątecznej. Więc właściwie mówimy o zamknięciu na dwa tygodnie” – powiedział premier. „Postanowiliśmy również i uzgodniliśmy to w ramach koalicji, że zmienimy dodatek opiekuńczy, który powinien pozostać na poziomie 60 procent, ale przy minimum 400 koron dziennie” – dodał Andrej Babiš.

Akademiki, bursy i szkoły z internatem będą miały zakaz przyjmowania studentów i uczniów z wyjątkiem tych, na które rząd nałożył obowiązki związane z obowiązkiem pracy. Dotyczy on studentów wybranych lat kierunków medycznych, farmacji, stomatologii oraz wyższych zawodowych i średnich szkół medycznych.

Od 13 października na przystankach, peronach i w poczekalniach transportu publicznego ludzie będą musieli zakładać maseczki lub inne środki ochrony dróg oddechowych. Chcemy prosić społeczeństwo i obywateli o zrozumienie. To bardzo ważne, ponieważ nie chcemy tu ryzykować scenariusza á la Izrael czy Włoch, jak to się stało wiosną. Oczywiście decyzja była trudna, ale myślę, że mamy jasną wizję powrotu do normalności i jestem przekonany, że razem z wami odniesiemy sukces i pokonamy wirusa tak jak w pierwszej fali. Mamy doświadczenie, mamy jasne plany, mamy jasną wizję, ale teraz priorytetem jest, aby nasze szpitale radziły sobie z naporem osób,  które są hospitalizowane z powodu COVID-19″ – zaapelował premier.