Straż Graniczna i Służby Celne

Straż Graniczna i Służby Celne uderzyły mafię tytoniową

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze i czeskie Służby Celne z Hradec Kralove koordynowane przez Europol rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która na ogromną skalę zajmowała się rozprowadzaniem nielegalnego tytoniu na terytorium Republiki Czeskiej. W związku z tą sprawą zatrzymano czterech obywateli Polski oraz obywatela Czech.

Na trop grupy wpadli funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry. Podczas przeszukania pomieszczenia magazynowego ujawnili i zabezpieczyli paczki z tytoniem oraz kartki zawierające kilkaset adresów, jak się później okazało, odbiorców nielegalnego tytoniu w Czechach. 

Członkowie grupy do rozprowadzania tytoniu wykorzystywali legalne firmy kurierskie, zarejestrowane w Polsce i w Czechach. Tytoń, pozyskiwany z Polski i z Niemiec trafiał do Czech, gdzie następowała jego dalsza dystrybucja. Czeskie służby szacują, że proceder ten trwał od co najmniej dwóch lat. W tym czasie grupa rozprowadziła towar o wartości 150 mln koron czeskich (25,5 mln złotych). 

Podczas przeszukania magazynów, śledczy ujawnili i zabezpieczyli gotowe do wysłania przesyłki oraz ponad 1100 kg nielegalnego tytoniu. Zabezpieczono także 840 tysięcy koron czeskich, 7,7 tysiąca złotych oraz 1000 funtów.  Oprócz gotówki służby zabezpieczyły kilkadziesiąt kart płatniczych wydanych na różne polskie nazwiska. Rachunki bankowe tych osób mogły być wykorzystywane do transakcji, przeprowadzanych przez członków grupy.

W związku z tą sprawą na terytorium Polski oraz Republiki Czeskiej zatrzymano czterech mieszkańców województwa lubuskiego, oraz obywatela Czech. Wobec Czecha i dwóch Polaków, zatrzymanych u naszych południowych sąsiadów, czeski sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Członkom grupy grozi wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.