Szlakiem czeskich rzemiosł tradycyjnych

Szlakiem czeskich rzemiosł tradycyjnych

Czy wiecie, jak powstaje Becherovka, co to jest modrodruk, jak powstają gobeliny lub słynne czeskie szkło? Polecamy wycieczkę do czeskich manufaktur, warsztatów i muzeów, które zapoznają zwiedzających z tajemnicami dawnych rzemiosł.

Gobeliny z Valašskiego Meziříčí

Morawska manufaktura gobelinów w Valašskim Meziříčí (74 km na wschód od Ołomuńca) jest jedynym tego typu zakładem na Morawach i Śląsku. Podczas zwiedzania zobaczymy zabytkowe, wciąż działające maszyny tkackie z przełomu XIX i XX wieku. Jednym z najsłynniejszych dzieł manufaktury jest kurtyna Teatru Narodowego w Pradze. Zwiedzający mogą  także osobiście spróbować sztuki tkania gobelinów.

Najstarsza huta szkła na Szumawie

W gęstych lasach w pobliżu południowo-zachodniej granicy Czech od średniowiecza powstawały huty szkła. W ciągu ponad siedmiu wieków działały ich  setki.

Najstarszą wciąż czynną hutą szkła jest huta Annín (85 km na południe od Pilzna), założona w 1796 roku. Do dziś, podobnie jak przed 225 laty, w piecu płonie ogień, a szklarze tworzą piękne przedmioty z gorącej masy szklanej. Historię produkcji szkła przypomina tutejsze muzeum, a współczesne wyroby prezentuje galeria.

Największe muzeum rzemiosł w Czechach

W mieście Letohrad (30 km od Międzylesia) polecamy odwiedzić Muzeum Rzemiosł, największe tego rodzaju muzeum w Czechach. Na trzech piętrach dawnego spichlerza prezentowane jest rzemiosło z lat 1840–1930. Zobaczymy między innymi  pracę kotlarzy, stolarzy, dekarzy czy kamieniarzy. Godne uwagi eksponaty znajdują się w skansenie rzemiosł mechanicznych, tartaku czy warsztacie mechanicznym. Dowiemy się, jak przed stu laty wyglądała klasa w szkole, gabinet dentystyczny czy ginekologiczny.

Muzeum obuwia w imperium obuwniczym Tomáša Baty

Ekspozycja Muzeum Moraw Południowych o nazwie „Zasada Baty – Dziś fantazja, jutro rzeczywistość” znajduje się w budynku 14|15 Instytutu Baty w Zlinie. Zwiedzający zapoznają się z historią firmy od jej założenia w 1894 roku aż do znacjonalizowania czechosłowackiej części koncernu po drugiej wojnie światowej.

Manufaktura papieru ręcznie czerpanego – Muzeum Papieru

Manufaktura papieru ręcznie czerpanego w Velkich Losinách (57 km od Głuchołazów) działa nieprzerwanie od końca XVI wieku do dnia dzisiejszego. Jest jedną z ostatnich tego typu manufaktur w Europie i jedyną w Czechach. Na gości czekają dwie trasy zwiedzania prezentujące tradycyjne techniki produkcji papieru, historię rzemiosła i wiele ciekawostek technicznych.

Warsztat modrodruku Danzingera w Olešnicy

Modrodruk, dawna technika druku i farbowania tkanin z użyciem indyga, został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech. W Czechach tradycyjną produkcję modrodruku kontynuuje między innymi rodzinny zakład Modrotisk Danzinger w Olešnicy (50 km na północ od Brna), którego działalność sięga 1816 roku. Nadal stosuje się tu tradycyjne metody produkcji z wykorzystaniem pierwotnych drewnianych form i dawnych receptur. Właściciele chętnie zapoznają gości z procesem produkcji. Zwiedzanie trwa około godziny. Na miejscu można także zakupić tutejsze wyroby.

Dolina Kryształowa – kolebka czeskiego kryształu

Historia przemysłu szklarskiego na północy Czech sięga ponad 600 lat. Zapraszamy na wycieczkę do hut szkła i wytwórni biżuterii na północy Czech, w okolicach Liberca.  Rejon Gór Izerskich i Łużyckich, od Kamenickiego Šenova, przez Jablonné v Podještědí, aż po Desną i Turnov od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości, pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii. Znajdziemy tu huty szkła, niektóre powstałe już w XVI wieku, jak również szkoły szklarskie,  wytwórnie szkła i biżuterii i muzea szklarskie.

Muzeum Jana Bechera i trzynaste źródło Karlowych Warów

Karlowarska Becherovka jest obecnie najlepiej sprzedającym się likierem ziołowym, nic więc dziwnego, że często bywa nazywana trzynastym źródłem leczniczym Karlowych Warów. Jeżeli chcecie dokładnie poznać ten legendarny czeski napój, produkowany z ponad 20 rodzajów ziół i przypraw według pilnie strzeżonej receptury, polecamy odwiedzić Muzeum Jana Bechera w Karlowych Warach,  w siedzibie dawnej fabryki produkującej Becherovkę, wybudowanej już w 1867 roku.

W trakcie interaktywnego zwiedzania można obejrzeć między innymi oryginalny Becherovod (rurociąg, którym przepływał likier), stare butelki, etykiety oraz beczki, w których wcześniej dojrzewała Becherovka.

Muzeum Koronki w Vamberku

Szkoła koronkarstwa w Vamberku (46 km od Kudowy-Zdroju) działała od 1889 roku. Ekspozycja muzeum prezentuje rozwój czeskiej koronki od XVIII wieku do współczesności. Przedstawia dawne koronki ludowe, rozwój koronkarstwa pod wpływem szkolnictwa zawodowego od końca XIX wieku, a także współczesną sztukę koronkarską.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic.

 

Źródło:CzechTourism