Petr Fiala

EURACTIV.pl: Czechy nie planują przyjęcia euro w najbliższych latach

Czechy nie mają w planach przyjęcia w najbliższym czasie euro, odpowiedział premier Petr Fiala na spekulacje ekonomistów. Według ekspertów taki krok poprawiłby stabilność czeskiej gospodarki. Pisze o tym portal EURACTIV.pl.

Podczas gdy Chorwacja otrzymała ostatnio zielone światło od Komisji Europejskiej na przyjęcie euro w 2023 r., Czechy nie chcą na razie dołączać do strefy euro.

Przyjęcie euro „nie jest w tej chwili w Czechach przedmiotem dyskusji”, stwierdził w piątek 24 czerwca 2022 Fiala.

Czechy nie chcą euro

Mimo iż Czechy i tak nie spełniają na tę chwilę wszystkich koniecznych warunków, aby przyjąć euro, to wielu ekspertów wzywa rząd do poczynienia kroków w kierunku przyjęcia europejskiej waluty. Ich zdaniem w obliczu obecnej inflacji taki krok zapewniłby stabilność czeskiej gospodarce, a poza tym pozwoliłoby to Czechom na uczestnictwo w procesach decyzyjnych strefy euro.

Część ekonomistów wątpi jednak, że urzędujące władze zrezygnują z korony czeskiej na rzecz euro.

„Niestety obecny rząd nie przyjmie euro. W tej chwili to niemożliwe, brakuje politycznej woli” – ocenił europoseł należącej do koalicji rządzącej partii TOP 09, były wiceprezes Czeskiego Banku Centralnego Luděk Niedermayer w felietonie dla gazety „Hospodářské noviny”. Jego zdaniem dla Czech nie jest już korzystne pozostawanie poza strefą euro.

W felietonie Niedermayer wezwał rząd, aby ten przynajmniej dołączył do unijnego Mechanizmu kursów walutowych ERM II, zwanego przedsionkiem strefy euro. Dwuletnie członkostwo w ERM II jest jednym z warunków, jakie państwo musi spełnić, aby przyjąć euro.

Gdy unijną walutę przyjmie już Chorwacja, poza strefą euro pozostawać będzie jedynie siedem państw UE. Oprócz Danii, która ma klauzulę opt-out na euro, przy własnych walutach pozostają SzwecjaPolskaWęgryBułgaria i właśnie Czechy.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek