Punkty widokowe Humboldta czyli najpiękniejsza panorama Średniogórza Czeskiego

Alexander von Humboldt, słynny niemiecki przyrodnik i jeden z twórców nowoczesnej geografii, zwiedził pół świata, ale najpiękniejsze miejsca podobno odnalazł w północnych Czechach.  Polecamy wycieczkę jego śladami – na Milešovkę, na Bukovą horę czy nad dolinę Łaby.

Alexander von Humboldt (1769–1859) prawdopodobnie po raz pierwszy przyjechał do północno-zachodnich Czech w 1791 roku jako 22-letni student. Wrócił tu ponownie jako członek świty króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który regularnie od 1812 roku aż do śmierci w 1840 roku odwiedzał uzdrowisko Teplice.  

Tradycyjnie członkiem jego świty bywał Alexander von Humboldt, który z  entuzjazmem zwiedzał okolice Teplic, Średniogórze Czeskie i kanion Łaby.  Teplice do dziś wspominają pobyty słynnego przyrodnika: jego imię nosi na przykład ciuchcia turystyczna, która w sezonie kursuje po zabytkowym centrum uzdrowiska.

Z Humboldtem na Milešovkę

W 1819 roku Alexander von Humboldt wspiął się na Milešovkę, najwyższy szczyt Średniogórza Czeskiego. Widok, który się przed nim rozciągnął uznał za trzeci najpiękniejszy na świecie. Góra, która znacznie przewyższa okoliczne szczyty wulkaniczne, słynęła z pięknej panoramy. Wycieczka na wschód słońca na Milešovce każdego roku była punktem programu pobytu króla Fryderyka Wilhelma III w Teplicach. Ponieważ już wówczas w uzdrowiskach rozwijała się zorganizowana turystyka, wycieczki królewskim szlakiem na Milešovkę stały się popularne wśród gości wypoczywających w Teplicach. Turyści mogli przenocować na szczycie w prowizorycznych chatkach z gałęzi i mchu, a rano podziwiać wschód słońca.

W czasach, gdy przebywał tu Alexander von Humboldt z królewską świtą, wieża widokowa na Milešovce jeszcze nie istniała, a jednak widok ze szczytu przyrodnik uznał na trzeci najpiękniejszy na świecie. A którym miejscom Humboldt przyznał pierwszą i drugą pozycję?

W jednym z dawnych przewodników turystycznych przeczytamy, że w pierwszej połowie XIX wieku za najlepszych znawców Średniogórza Czeskiego uważani byli malarz Jan Gruss senior z Litoměřic, miejscowy aptekarz Josef Veselský i lekarz Jan Wotruba. Podobno w 1837 roku  Alexander von Humboldt wybrał się z nimi na wycieczkę na Kalvárię, Bukovą horę i Milešovkę.

Punkt widokowy Humboldta i Kalvária

Czy z tych miejsc rozciągają się dwa najpiękniejsze na świecie punkty widokowe według Humboldta? Możliwe. Bukovą horę poznamy z daleka, na jej szczycie znajduje się nadajnik telewizyjny mierzący 223 metry, należący do najwyższych budowli w Czechach. Kilkadziesiąt metrów dalej, w lesie na skałach znajdziemy punkt widokowy Humboldta. Rozciąga się stąd przepiękny widok na dolinę Łaby i szczyty Średniogórza Czeskiego. Humboldt odkrył także w okolicy Bukovej hory wiele ciekawostek przyrodniczych – między innymi jaskinie lodowe, w których nawet latem utrzymuje się śnieg i lód.

Na miejsce można dojechać samochodem (parking znajduje się nieopodal nadajnika). Wiodą tu także oznaczone szlaki turystyczne z miejscowości  Malé Březno i Zubrnice.

Punkt widokowy Kalvárie znajduje się na cyplu skalnym położonym w masywie Bramy Czeskiej (Porta Bohemica). Rozciąga się stąd bajkowy widok na dolinę Łaby. Od stuleci na szczycie stoją trzy krzyże, z którymi wiąże się wiele legend. Wiodą tu oznaczone szlaki turystyczne z Velkých Žernosek, Kamýka i Libochovan.

Źródło:CzechTourism