Ambasador Jakub Dürr złożył listy uwierzytelniające Prezydentowi RP

Ceremonia złożenia listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy miała miejsce 7 grudnia 2021 r. Wraz z wypełnieniem tego konstytucyjnego i przewidzianego prawem międzynarodowym aktu, Jakub Dürr oficjalnie rozpoczął pełnienie funkcji Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Czeskiej w Polsce.
 
Podczas uroczystości w warszawskim Belwederze Ambasador Jakub Dürr stwierdził w rozmowie z Prezydentem Dudą: „Zrobię wszystko, aby utrzymać ponadstandardowe stosunki czesko-polskie oraz dalej je poprawiać i intensyfikować, zarówno w kontekście regionalnym, jak i europejskim”.
 
Jakub Dürr urodził się 7 sierpnia 1976 roku w Boskovicach. Studiował politologię – europeistykę oraz język i literaturę polską na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. Edukację poszerzył studiując nauki polityczne na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Odbył kilka stażów zagranicznych, m. in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach pracował na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. Następnie był m. in. wiceministrem ds. europejskich w  Ministerstwie Edukacji, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej, zastępcą Stałego Przedstawiciela Republiki Czeskiej przy Unii Europejskiej oraz zastępcą ds. zarządzania sekcją europejską w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. We września 2018 r. został Stałym Przedstawicielem RCz przy UE. Funkcję sprawował 2 lata. 

 

Jakub Dürr mówi po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku. Na poziomie zaawansowanym posługuje się również językiem francuskim, w stopniu podstawowym zna język hiszpański.


Źródło informacji: Oficjalna strona Prezydenta RP, Ambasada Republiki Czeskiej, Wikipedia
Źródło zdjęć: Oficjalna strona Prezydenta RP, autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP (7.12.2021)