Praga – Art District 7
Zapraszamy do odwiedzenia dzielnicy Pragi poświęconej sztuce, kulturze, kreatywności i cyganerii artystycznej.
W większości światowych metropolii można znaleźć dzielnicę bohemy, obszar poświęcony wolnej twórczości i multigatunkowemu wyrażaniu artystycznej wizji świata. Nie inaczej jest w Pradze. Lokalna dzielnica sztuki nosi nazwę Art District 7. Kreatywność nie ma tu granic, tutaj prawdziwe jest życie i prawdziwi są ludzie.
Niekończący się happening
Holešovice, Bubeneč i Letná na Pradze 7 to artystyczne dzielnice wypełnione twórczą atmosferą z gęstą siecią galerii, teatrów, kawiarni i ważnych instytucji kulturalnych. Nic więc dziwnego, że atmosfera Art District 7 przypomina Berlin. Zaledwie kilka przystanków metrem od centrum Pragi można spacerować przez sieć galerii, muzeów, teatrów, kawiarni, restauracji, klubów muzycznych, studiów kreatywnych i hybrydowych przestrzeni kulturowych. Art Distric 7 wyróżnia się także tym, że jest połączeniem oficjalnych instytucji, korporacyjnych obiektów branży kreatywnej i podmiotów kulturalnych stworzonych przez lokalną społeczność artystyczną. Według oceny travel–blogerów The Independent 2017 Art Distric 7 jest 15 najlepszą dzielnicą w Europie.
Centrum kultury i sztuki
Jednym z oczywistych centrów jest unikalny architektonicznie Pałac Targowy ze zbiorami sztuki nowoczesnej Galerii Narodowej. Swoistą przeciwwagę stanowi wielofunkcyjna przestrzeń Centrum Sztuki Współczesnej DOX, która powstała dzięki prywatnej inicjatywie przebudowy dawnej fabryki. Na budynek centrum jakby spadł sterowiec Guliwer, 42 metrowa stalowo – drewniana konstrukcja, która pełni rolę alternatywnego miejsca spotkań współczesnej sztuki i literatury. W pobliżu znajduje się kreatywne centrumVnitroblock, z niezwykłą kawiarnią, studiem tańca, przestrzenią teatralną i kabaretową. Centrum Kultury Továrna Dělnická przekształciło budynek przemysłowy w pracownie artystyczne oraz przestrzenie wystawowe i stało się ogólnodostępnym krytym placem. Pražská tržnice (Targ Praski) to nie tylko sklepy, ale przede wszystkim teatry, kluby i alternatywne przestrzenie kulturalne. Naturalną wspólną przestrzenią społeczną stał się również Holešovický Port. Kino Bio Oko, to kino, którego program nie podąża za dyktaturą blockbusterów i nie rezygnuje z pokazywania prawdziwej sztuki filmowej. Narodowe Muzeum Techniki to największa czeska instytucja specjalizująca się w kolekcjach muzealnych o charakterze technicznym, z ponad stuletnią historią. Warto również wybrać się na spacer do Parku Letná z oryginalną rzeźbą kinetyczną gigantycznego metronomu.