EURACTIV.pl: w Czechach kampania na ostatniej prostej. Konserwatyści na równi z partią premiera Babiša

Jak donosi EURACTIV.pl, na dwa tygodnie przed wyborami do parlamentu partia ANO premiera Andreja Babiša traci dominującą pozycję w sondażach.

Według badania Kantar, opublikowanego w niedzielę (26 września) przez Telewizję Czeską (ČT), poparcie dla ANO spadło do 24,5 proc., podczas gdy konserwatywny blok SPOLU może liczyć na 23 proc. głosów. ANO i konserwatystom nieco ustępuje centrolewicowa koalicja Partii Piratów z ugrupowaniem Burmistrzowie i Niezależni, która cieszy się poparciem na poziomie 20 proc.

Oba opozycyjne bloki już wykluczyły utworzenie wspólnego rządu z ANO. Sondaże dają obecnie SPOLU oraz Piraci i Burmistrzowie szanse na uzyskanie wystarczającej liczbę mandatów, aby razem sformować większościowy gabinet.

Prawdopodobieństwo pozostania Babiša u władzy zależeć będzie od woli współpracy z ANO ze strony mniejszych ugrupowań – w tym skrajnie prawicowej Wolności i Demokracji Bezpośredniej (SPD) czy komunistów (KSČM), otwarcie nawołujących do referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej i NATO.

Z aktualnych badań wynika, że obecny mniejszościowy koalicjant ANO – socjaldemokraci – nie osiągnie 5-procentowego progu wyborczego. Wybory parlamentarne w Czechach odbędą się w dniach 8-9 października2021 r.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek