Dni NATO w Czechach

Dni NATO w Czechach w sobotę obejrzało 33 tysiące osób. Największa impreza masowa

Skokiem czeskich spadochroniarzy z flagami rozpoczęły się dzisiaj na lotnisku Leoša Janáčka w miejscowości Mošnov (20 km od Ostrawy) Dni NATO oraz Dni Sił Powietrznych Armii Republiki Czeskiej. Według organizatorów imprezę w sobotę obejrzało ok. 33 tysiące osób. To prawdopodobnie największa impreza masowa w Republice Czeskiej w tym roku. Bogaty program wydarzenia będzie kontynuowany w niedzielę.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy ponownie powitać publiczność na lotnisku w Mosznowie, co traktujemy także jako podziękowanie tym wszystkim, którzy również w zeszłym roku nam dopingowali” – powiedział Zbyněk Pavlačík, prezes Stowarzyszenia Jagello 2000, głównego organizatora imprezy.

21. edycja Dni NATO to największy pokaz obronności w Europie. W wydarzeniu biorą udział jednostki wojskowe oraz siły bezpieczeństwa i ratownictwa z 17 krajów, w tym z Polski. W tym roku krajem partnerskim jest Szwecja.

Dwudniowy program obejmuje wiele dynamicznych pokazów na ziemi i w powietrzu. Głównymi gwiazdami będą naszpikowane nowoczesnymi technologiami maszyny F-35A Lightning II i MQ-9 Reaper. Uzupełnią je pokazy na ziemi konwersyjnego samolotu CV-22 Osprey oraz gigantycznego samolotu transportowego C-5M Super Galaxy czy śmigłowce AH-64D Apache, UH-1Y Venom i AH-1Z Viper. Na ziemi i w powietrzu zaprezentują się dwie niemieckie maszyny transportowe A400M Atlas. Historycznym uzupełnieniem pokazów będzie C-47 Dakota – legendarny samolot transportowy z okresu II Wojny Światowej.

Niebo nad Ostrawą zdominują myśliwce F-16 z zespołów Zeus Demo i SoloTurk oraz samoloty Gripen z Czech, Węgier i Szwecji. Zaprezentowani zostaną również historyczni przodkowie Gripena. Licznie reprezentowane będą śmigłowce – belgijski AW109, szwajcarski Super Puma, a także maszyny armii czeskiej i słowacki UH-60 Black Hawk czy niemiecki EC-135. Po raz pierwszy podczas czeskiej imprezy zostaną zaprezentowane samoloty L-39NG i A-330 MRTT. W locie zaprezentuje się także austriacki Typhoon i słowackie samoloty Mig-29.

W ramach techniki lądowej dostępne będą dwie specjalistyczne wystawy, poświęcone modernizacji Armii Republiki Czeskiej i niemieckich jednostek ochrony przed bronią masowego rażenia. Będzie można zobaczyć szwedzki moździerz Mjölner, ekspozycję czeskich i niemieckich pojazdów opancerzonych, a także szereg ekspozycji poszczególnych czeskich sił bezpieczeństwa oraz jednostek i agencji armii czeskiej. 

Program sobotni (18.09.2021)
Program niedzielny (19.09.2021)

Źródło:Dny NATO