Semafor: Wysokie ryzyko zakażenia występuje już tylko w Szwecji

Po ostatniej aktualizacji tzw. semafora (sygnalizacji świetlnej) tylko Szwecja pozostaje w czerwonej kategorii krajów europejskich, w których nadal istnieje wysokie ryzyko zakażenia COVID-19 – oficjalny  komunikat tej treści pojawił się dzisiaj na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej  (mzcr.cz).

Sytuacja epidemiologiczna poprawiła się w Portugalii, która obecnie należy do kategorii pomarańczy o średnim ryzyku zakażenia. Wielka Brytania i województwa śląskie zostały zaliczone do kategorii zielonej. Nowy semafor obowiązuje od 30 czerwca.

Jak podała Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, Republika Czeska otwiera swoje granice z województwem śląskim ze skutkiem od północy z poniedziałku 29.06. na wtorek 30.06. Przy przekraczaniu granice nie będzie konieczne przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Zniknie też obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przejściu na stronę czeską. Reżim graniczny na całej długości granicy czesko-polskiej powróci do stanu sprzed wybuchu pandemii COVID-19.