Czechy gościem honorowym Warszawskich Targów Książki!

Jedenasta edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się pod znakiem literatury czeskiej. Wydarzenie pierwotnie miało mieć miejsce w 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa jego termin został przesunięty na jesień br. (09.09.2021 – 12.09.2021).
 
Na początku czerwca 2021 Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej powierzyło organizację czeskiej sekcji targów brneńskiej Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně). Instytucja ta od wielu lat odpowiada za obecność czeskiej literatury na targach książki w Londynie, Bolonii, Lipsku oraz Frankfurcie nad Menem.
 
Targi odbędą się przed Pałacem Kultury i Nauki, w centrum Warszawy. Rada programowa czeskiej sekcji, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w warszawskich targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą. Równolegle z targami książki odbędzie się festiwal Komiksowa Warszawa, na którym swoją twórczość zaprezentuje Pavel Čech.
 
„Ambasadorem naszego programu jest polski pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Uczestnictwo Czech w charakterze gościa honorowego nie mogłoby się udać bez pomocy partnerów, z którymi przygotowujemy to przedsięwzięcie – Czeskiego Centrum w Warszawie, Polskiego Instytutu w Pradze, Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytutu Reportażu” – dodał Martin Krafl, koordynator programowy wydarzenia.