kontrole sanitarne

Kontrole sanitarne po powrocie z Czech i Słowacji

Straż Graniczna w komunikacie na swojej stronie internetowej po raz kolejny zwróciła uwagę na to, że od soboty 27 lutego br. obowiązują nowe obostrzenia dla obywateli RP i obcokrajowców wyjeżdżających z Republiki Czeskiej oraz z Republiki Słowackiej, między innymi kontrole sanitarne.

Dla osób, które wracają do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Jeśli takiego testu nie posiadają, powinny zgłosić się do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a następnie przejść obowiązkową izolację. 

Jak poinformowała Polską Agencję Prasową ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej, w ciągu dwóch tygodni kontroli sanitarnych prowadzonych na granicy ze Słowacją i Czechami funkcjonariusze sprawdzili blisko 43,5 tys. osób; ponad 14,5 tys. podróżnych nie miało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-CoV-2. Ppor. Michalska przypomniała, że osoby, które nie przedstawią testu z negatywnym wynikiem lub okazany test będzie nieaktualny, mogą zostać ukarane mandatem karnym z art. 116 kw. Z wypowiedzi dla PAP wynika, że takich mandatów przez dwa tygodnie wystawiono 39. 

Lista warunków zwalniających z konieczności posiadania testu oraz z kwarantanny znajduje się na stronie Straży Granicznej. Kontrole sanitarne – więcej szczegółów na ten temat po kliknięciu linku w tym miejscu.