rząd przedłuża stan wyjątkowy

Czechy przedłużają stan wyjątkowy do 28 lutego 2021

Rząd Andreja Babiša na wniosek wszystkich marszałków czeskich województw oraz burmistrza Pragi ogłosił w całych Czechach nowy stan wyjątkowy. Na razie zostanie wprowadzony na dwa tygodnie. Rozpocznie się o północy z niedzieli na poniedziałek i będzie się opierać na obecnie obowiązującym stanie wyjątkowym, który dzisiaj się zakończy. Od jutra zniesione zostaną ograniczenia dotyczące godzin pracy urzędów, pozostałe obostrzenia pozostaną w mocy jak dotychczas.

Jak poinformowała telewizja ČT24, marszałkowie dzisiaj ponownie spotkali się z premierem i ministrem zdrowia Janem Blatnym na wideokonferencji od godz. 10.00. Rząd zebrał się na specjalnym posiedzeniu o godz. 14, po którym ogłosił wprowadzenie nowego stanu wyjątkowego.

Rząd chce negocjować z opozycją 

„Sytuacja nie jest dobra, w Czechach szerzy się wysoce zaraźliwa brytyjska mutacja wirusa” – powiedział premier Babiš na konferencji prasowej. Zwrócił również uwagę na fakt, że w Portugali odkryto agresywniejszego wirusa pochodzącego z Brazylii, a w sąsiedniej Austrii występują już przypadki południowoafrykańskiej wersji koronawi- rusa. Oznacza to wzrost ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii w Czechach.

Według Andreja Babiša po czwartkowym sprzeciwie Izby Poselskiej  wobec przedłużenia obecnego stanu wyjąt- kowego (więcej w tym miejscu), wspólny apel marszałków skierowany do rządu był jedynym sposobem na utrzymanie środków zapobiegawczych przeciwko COVID-19. Wyraził wdzięczność marszałkom za dotychczaso- we rozmowy. „Bardzo się cieszę, że wygrał zdrowy rozsądek nad politykierstwem. Dziękuję wszystkim marszałkom, którzy zrozumieli, jak bardzo ważna jest współpraca, abyśmy chronili życie naszych obywateli” – dodał szef czeskiego rządu. Nie sądzi jednak, aby sytuacja po 14 dniach kolejnego stanu wyjątkowego poprawiła się na tyle, aby można było działać bez niego. Będzie się do tego starał przekonać parlament do swoich racji. 

Gabinet planuje w najbliższym czasie negocjować z przedstawicielami opozycji w sprawie kolejnych form walki z epidemią koronawirusa. Szef rządu poinformował, że wysłał już zaproszenie do partii opozycyjnych na wtorkowe posiedzenie w sprawie dalszych działań. Chce też zaprosić do negocjacji z opozycją Martina Kubę, który pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Województw Republiki Czeskiej  i jest jednocześnie marszałkiem Województwa Południowoczeskiego.

Urzędy otwarte dla obywateli, pozostałe obostrzenia bez zmian

Sklepy, restauracje, punkty usługowe czy wyciągi narciarskie pozostaną zamknięte. „Nic się nie zmienia dla przedsiębiorstw, handlu detalicznego i usług” – ogłosił Karel Havlíček, który w czeskim rządzie jest wicepre- mierem i ministrem przemysłu i handlu . To samo dotyczy rekreacji czy kultury – nie będą dostępne dla szerokiej publiczności. Jedyny wyjątek uczyniono dla bibliotek, które będą mogły wydawać i przyjmować książki w specjalnych okienkach. Nadal obowiązuje nocny zakaz przemieszczania się między 21.00 a 5.00. Z usług hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych będą mogły korzystać wyłącznie osoby podróżujące służbowo i dysponujące pisemnym potwierdzeniem od pracodawcy. Rząd zgodził się, aby osoby odwiedzające szpital lub lekarza poza miejscem zameldowania oraz ich opiekunowie również mogli zatrzymywać się na nocleg. Za to bez ograniczeń i w godzinach takich, jak przed pandemią zaczną działać urzędy.  

Tranzyt do 12 godzin nadal możliwy

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej pojawiły się nowe informacje o zasadach wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej obywateli czeskich i obcokrajowców. W praktyce nic się dla nich nie zmieni. Nie zaszły żadne zmiany związane z tranzytem przez Republikę Czeską. Przejazd przez czeskie terytorium jest dozwolony pod warunkiem, że nie trwa dłużej niż 12 godzin. Szczegółową tabelę (pdf) wyjaśniającą w j. czeskim obowiązujące przepisy wjazdowe można pobrać ze strony iCzechy.pl w tym miejscu.

Ministerialne centrum informacji dla obcokrajowców, współfinansowane przez Unię Europejską, działa od poniedziałku do czwartku w godz. od 8.00 do 16.00, w piątek od 8.00 do 12.00. Numer telefonu obsługiwanego przez osoby mówiące w j. czeskim i angielskim +420 974 820 680.  Pytania do ministerstwa dotyczące warunków wjazdu do Republiki Czeskiej można również kierować drogą mailową – [email protected]. Wnioski o indywidualne zwolnienia przy wjeździe nie będą rozpatrywane, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej nie przyznaje takowych zwolnień. 

Rośnie PES – wskaźnik ryzyka przeciwepidemicznego

W sobotę pojawiło się 5.118 nowych infekcji. Wysoka ilość zachorowań to jeden z powodów, dla których Czechy przedłużają stan wyjątkowy. Liczba pacjentów obecnie hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 5.456, wśród nich 1.086 jest w ciężkim stanie. Koronawirus spowodował w Czechach śmierć już ponad 18.000 osób. Wskaźnik ryzyka systemu przeciwepidemicznego PES, który pierwotnie miał regulować działania przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 w Czechach, powrócił dziś do najwyższego od miesiąca poziomu. Wzrósł z sobotnich 73 punktów do 77 punktów na 100 możliwych.

Czechy przedłużają stan wyjątkowy – źródła informacji: Czeska Agencja Prasowa ČTK, ČT24, iDnes.cz, Aktuálně.cz, Seznam Zprávy, Stowarzyszenie Województw Republiki Czeskiej