Czeskie szkło

Czeskie szkło. Kruche piękno.

Aby zobaczyć miejsca, skąd pochodzi czeskie szkło, należy zaplanować wycieczkę do hut szkła i wytwórni biżuterii na północy Czech, w okolicach Liberca.  Rejon Gór Izerskich i Łużyckich, od Kamenickiego Šenova, przez Jablonné v Podještědí, aż po Desną i Turnov od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości, pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii. Znajdziemy tu huty szkła, niektóre powstałe już w XVI wieku, jak również szkoły szklarskie,  wytwórnie szkła i biżuterii i muzea szklarskie. Projekt Dolina Kryształowa łączy wszystkie te obiekty i proponuje turystom wstęp na jeden wspólny bilet.

Zwiedzając Dolinę Kryształową możemy podziwiać produkcję przepięknych ozdób choinkowych, pracę szklarzy, szlifierzy szkła czy jubilerów w 28 miejscach na terenie północnych Czech, w rejonie Karkonoszy, Czeskiego Raju, Gór Izerskich i Łużyckich. Tygodniowy bilet wstępu kosztuje 250 koron, a za bilet rodzinny (2 osoby dorosłe plus maksymalnie 4 dzieci) zapłacimy 480 koron. Ceny promocyjne obowiązują do 15 września 2020 roku.

Najstarszą hutę szkła, działającą od roku 1712 do dziś, znajdziemy Harrachovie w Karkonoszach. Oprócz podziwiania zręczności szklarzy, możemy tu spróbować miejscowego piwa. W atmosferę Bożego Narodzenia, także latem, wprowadzi nas zakład produkcji ozdób choinkowych i pereł szklanych Ponikla. Piękna biżuteria powstaje w warsztatach w miejscowości Železný Brod.

Czeski Raj słynie z biżuterii z granatów. Zwiedzanie Turnova możemy rozpocząć od wizyty w galerii artystycznej Granát na rynku. Barokową uliczką dojdziemy następnie do Muzeum Czeskiego Raju, gdzie zobaczymy wystawę drogocennych kamieni z całego świata.

Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou otwiera w tym roku nową atrakcję w dobudowanej, nowoczesnej części budynku –  wystawę WoW, czyli World of Wonders – Świat Cudów. Każdego roku w Jabloncu organizowana jest także największa w Czechach wystawa szkła i biżuterii „Kruche piękno“.

Prawdziwe królestwo koralików znajdziemy w Bedřichovie. W tutejszym muzeum produkcji koralików GB Beads otwarta została nowa ekspozycja czeskiego szkła.

W Kunraticach koło Cvikova możemy obserwować pracę szklarzy w hucie pana Pačinka, jak również szklane ptaki i rośliny w przyległym szklanym ogrodzie. Kościół naprzeciwko huty kryje prawdziwy szklany skarb – setki wspaniałych żyrandoli, waz i innych przedmiotów wykonanych w tutejszej hucie. Wymowną ciekawostką jest kolekcja szklanych koronawirusów, która wyraża nadzieję na odejście epidemii.

Na rynku w Novym Borze warto zobaczyć Szklany Dom zbudowany w zeszłym roku przez firmę Lasvit. Niezwykły budynek otwiera swoje progi w każdy piątek po południu. Po jego wnętrzu oprowadzają pracownicy firmy. Obowiązuje wstęp w ramach biletu do obiektów Doliny Kryształowej.

Malownicze miasta Nový Bor i Kamenický Šenov słyną z kilkusetletniej tradycji szklarskiej. Znajdziemy tu muzea szklarskie i duże firmy z tej branży. Z biletem wstępu do Doliny Kryształowej możemy zwiedzić nie tylko te największe zakłady szklarskie, na przykład w Lindavie  (Lasvit Ajeto) i w Novym Borze (Novotny Glass), ale także małe pracownie szkła i biżuterii.

Informacje w języku polskim o Dolinie Kryształowej są dostępne na stronie https://crystalvalley.cz/pl.

Źródło:CzechTourism