Praga zabłyśnie

Praga zabłyśnie barwami narodowymi

W ramach obchodów 31. rocznicy upadku reżimu komunistycznego w Dniu Walki o Wolność i Demokrację Petřínská rozhledna – stalowa wieża widokowa w stolicy Czech – Pradze na wzgórzu Petřín zostanie rozświetlona barwami narodowymi. W tym samym czasie na lampach ulicznych w historycznym centrum miasta będą powiewały flagi państwowe. W ich montażu pomagał radny miejski Jan Chabr i wiceprezes zarządu firmy Technologie hlavního města Prahy Tomáš Novotný.

„Niewiele narodów w Europie może z większą szczerością przypomnieć światu, że demokracja i prawa człowieka nie są oczywistością, ale każdego dnia musimy ich bronić i o nie walczyć” – powiedział radny ds. zarządzania własnością Jan Chabr podczas instalowania flag na Placu Wacława. Jednocześnie dodał, że cieszy się, że Czesi żyją dziś w państwie, które jest zachodnią demokracją, a przede wszystkim społeczeństwem obywatelskim pełnym ludzi o wolnym duchu.

Montaż flag i uroczyste oświetlenie wzgórza Petřín zapewnia miejska spółka akcyjna Technologie hlavního města Prahy (THMP) w porozumieniu z zarządem stolicy. „Na 65 słupach oświetlenia publicznego na Placu Wacława i Národní třída z osadziliśmy flagi narodowe. Będą one przypominać Prażanom o dramatycznych i inspirujących wydarzeniach roku 1989. Tegoroczne obchody rocznicy aksamitnej rewolucji odbędą się w nieco innym duchu ze względu na sytuację epidemiczną, ale nawet w tym roku nie omieszkamy oświetlić wieżę widokową na Petříně w trójkolorowych barwach państwowych.  To już taka tradycja” – powiedział Tomáš Novotný, wiceprezes zarządu THMP.

Wysoką na 65,5 m dominantę w panoramie Malé Strany spółka THMP rozświetla dla mieszkańców i gości stolicy trzeci rok z rzędu. Miasto uruchamia jej barwne oświetlenie w sytuacjach nadzwyczajnych lub w szczególnych chwilach. „Ostatnio zaliczyliśmy do nich np. niedawne wydarzenia w Wiedniu lub Międzynarodowy Dzień Tolerancji. We wtorek Petřín zabłyśnie, by uczcić naszą wolność i demokrację. Nawet w szczytowym okresie pandemii nie powinniśmy zapominać o ważnych wartościach i wydarzeniach z naszej historii„- podsumował radny Chabr.

Źródło:Portal Praha.eu