Podróżowanie po Czechach

Podróżowanie po Czechach. Oszczędzaj podczas wyjazdu

Niskobudżetowe podróżowanie po Czechach jest możliwe, a jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów jest korzystanie ze zniżkowych kart turystycznych. Umożliwiają one bezpłatny lub tańszy wstęp do muzeów, zamków i pałaców, ogrodów zoologicznych i wielu innych atrakcyjnych miejsc.

Praska karta turystyczna Prague Card

Praska karta turystyczna Prague Card, którą można zakupić na 2 do 4 dni, oferuje bezpłatne zwiedzanie niemal 60 najważniejszych zabytków Pragi. Cena 2-dniowej karty wynosi 1880 Kč, dla dzieci 1350 Kč. Jej posiadacze mogą bezpłatnie odwiedzić między innymi Stary Pałac Królewski, Klasztor św. Agnieszki, wieżę widokową na Petřínie, Dzielnicę Żydowską ze wszystkimi synagogami, Muzeum Narodowe, Pałac Lobkowiców i wiele innych zabytków. Cena karty obejmuje także rejs łodzią po Praskiej Wenecji i przejazd autobusem turystycznym. Kartę zakupimy w punktach informacji turystycznej i przez Internet.

Zniżki w Karkonoszach

Karkonosze oferują dwie karty turystyczne. Pierwsza z nich to letnia Harrachov Card dla turystów wypoczywających w Harrachovie, obejmująca zniżki na usługi i atrakcje. Kartę można otrzymać bezpłatnie przy zakwaterowaniu w hotelu  lub pensjonacie włączonym do systemu Harrachov Card lub zakupić w punktach informacji turystycznej, a także przez Internet. Harrachov Card obejmuje między innymi tańszy wjazd  kolejką linową na szczyt  Čertova hora, zniżki na basen, do farmy koziej i szlifierni pereł w Pěnčínie, Muzeum Šindelka, Muzeum Energii w miejscowości Velké Hamry, Muzeum Rzemiosł Karkonoskich , Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou, Muzeum Produkcji Zabawek Detoa, Safari Dvůr Králové i Zoo Liberec. Karta kosztuje 200 Kč i jest ważna 2 miesiące.

Zniżkową kartę oferuje także Pec pod Śnieżką. Kartę otrzymają bezpłatnie turyści zakwaterowani w Pecu lub w Velkej Úpie. Zniżki obejmują między innymi przejazd kolejką linową Pec – Śnieżka, pobyt w Relax Parku, atrakcje sportowe i wellness w hotelu Horizont i Panorama, konsumpcję w restauracjach w schroniskach Chata Na rozcestí, Chata Viktorka, Chata Smetánka, w restauracji Pecr, w hotelach Energetik i Hvězda, a także parkowanie na wybranych parkingach.

Na Szumawę z Lipno Card

Kartę turystyczną Lipno Card otrzymamy bezpłatnie, zapłacimy jedynie zwrotną kaucję w wysokości 100 koron. Karta jest dostępna w niektórych obiektach zakwaterowania, w Centrum Informacji Lipno,  w wypożyczalni Intersport Rent Kapitanát, w Intersport Rent hulajnogi terenowe, w wypożyczalni Bikepark Rent i w schronisku Chata Lanovka.

Z Lipno Card otrzymamy zniżki na atrakcje sportowe, rejsy widokowe, do wypożyczalni sprzętu sportowego, na wstępy do zamków i pałaców, do muzeów i na przejazdy kolejami czeskimi.

Olomouc Region Card na Morawach Środkowych i w Jesionikach

Karta turystyczna Olomouc Region Card uprawnia do bezpłatnych wstępów do ponad 90 najciekawszych miejsc, między innymi zamków i pałaców, muzeów, ogrodów zoologicznych i wielu innych atrakcji, w Ołomuńcu, na Morawach Środkowych i w Jesionikach. Posiadacze karty są uprawnieni także do zniżek w około 80 miejscach oraz do korzystania z bezpłatnego transportu publicznego w Ołomuńcu. Do każdej zakupionej karty  dołączona jest bezpłatna broszura z praktycznymi informacjami i propozycjami wycieczek. Turyści mają do wyboru karty weekendowe, ważne 48 godzin oraz 5-dniowe.

W Jesionikach na turystów czeka także karta YES Card Jeseníky, która obejmuje zniżki do 50 atrakcji. Ważna jest 365 dni od wystawienia, można więc z niej korzystać podczas wypadów w Jesioniki i Góry Rychlebskie o każdej porze roku.

Zniżkowa karta gościa Jizerky Card

Dzięki tak zwanej karcie gościa  – Jizerky Card otrzymamy liczne zniżki. Karta jest dostępna bezpłatnie dla osób zakwaterowanych na 2 i więcej nocy w wybranych miejscach noclegowych.

Dzięki karcie otrzymamy na przykład zniżkę do Dinoparku Liberec, na basen w Jabloncu nad Nisou, do  Muzeum Produkcji Zabawek Detoa, na zakup biżuterii w Palace Plus, do Muzeum Zabawek w  Jabloncu nad Nisou i do Muzeum Szkła i Bizuterii w Jabloncu nad Nisou.

Region karlowarski z Karlovy Vary City Card

Zwiedzając Karlowe Wary i okolice, warto zaopatrzyć się w kartę turystyczną Karlovy Vary City Card, która oferuje ponad 100 zniżek na usługi i atrakcje w regionie. Kartę zakupimy w punktach informacji w Karlowych Warach, w Mariańskich Łaźniach, w miasteczkach Loket i Cheb, a także w wybranych hotelach. Z kartą zwiedzimy bezpłatnie ponad 40 miejsc – galerie, muzea, zabytki i inne atrakcje – zarówno w Karlowych Warach, jak i w całym Kraju Karlowarskim. Posiadacze karty skorzystają także ze zniżek na koncerty, przedstawienia teatralne, wypożyczalnie sprzętu sportowego, transport i inne usługi.

Urlop w Beskidach z Beskydy Card i Těšínské Slezsko Region Card

Kartę zniżkową Beskydy Card otrzymamy bezpłatnie w wybranych obiektach noclegowych, jeśli zakwaterujemy się na co najmniej 2 noce lub zakupimy w punktach informacji turystycznej w Beskidach za 99 Kč. Dzięki karcie otrzymamy wiele zniżek na wstępy do zabytkowych obiektów, muzeów i atrakcji sportowych, między innymi do Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice, Galerii Kapeluszy w Nowym Jiczynie, fabryki Marlenka, Browaru Radegast Nošovice, pałacu Kunín, Bolt Tower Ostrava, Małego Świata Techniki U6 i Dużego Świata Techniki, kopalni Landek Park, na zamek Hukvaldy, do farmy koziej Zerlina, pałacu Lešná, na wieżę widokową na ratuszu w Ostrawie, do Aquaparku Olešná, Tarzanii i wielu innych miejsc.

Karta zniżkowa Těšínské Slezsko Region Card oferuje zniżki na ponad 50 popularnych atrakcji w regionie Śląska Cieszyńskiego, między innymi do Dinoparku w Ostrawie, aquaparku Bohumín, na usługi wellness w ośrodkach spa, na przejazdy torem bobslejowym w Mostach u Jablunkova, do akwarium i parku archeologicznego Chotěbuz, pałacu Fryštát, muzeum techniki w Petřvaldzie i na loty paralotnią we Flight Parku Javorový.

Jak widać, karty turystyczne pozwalają sporo zaoszczędzić i podróżowanie po Czechach staje się prawdziwą przyjemnością.

 

www.praguecard.com

www.harrachovcard.cz

www.lipnocard.cz

www.olomoucregioncard.cz/pl/

https://yescard.jeseniky.cz/

www.jizerky.cz/en/clanky/jizera-card.html

www.kvcard.cz/en/

www.beskydycard.cz/pl

www.tscard.cz

 

Podróżowanie po Czechach – Bartek Szaro dzieli się własnymi doświadczeniami.

Podróżowanie po Czechach – opis przygotowany przez Łukasza Kędzierskiego.

Źródło:CzechTourism